Zmiany na autostradach i drogach ekspresowych! Rząd szykuje nowe opłaty

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne autostrady

Zmiany na autostradach i drogach ekspresowych! Rząd szykuje nowe opłaty

2022-12-14 11:23

Już w 2021 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiadał, że najważniejsze autostrady w Polsce staną się płatne. Chodziło w głównej mierze o to, że państwo nie jest w stanie samo utrzymać największe drogi. W pierwszym kwartale 2023 r. wprowadzone zostaną zatem opłaty na kolejnych trasach w Polsce. Rząd Mateusza Morawieckiego już się na to szykuje.

Płatne autostrady w 2023 roku

O konieczności wprowadzenia opłat na autostrady w Polsce minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił już w 2021 r. podczas wizyty na budowie A1. Wówczas szef resortu został zapytany, czy ta trasa zostanie objęta opłatami. Adamczyk stwierdził, że państwa nie stać na utrzymywanie takich dróg i opłaty będą konieczne. Zaznaczył jednak, że najważniejsze odcinki autostrad w Polsce nie zostaną objęte biletami w 2022 r. i 2023 r.

Okazuje się jednak, że płatności w pierwszym kwartale nowego roku będą dotyczyły kierowców samochodów ciężarowych. Zapowiedział to Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, w odpowiedzi na interpelację posła Koalicji Obywatelskiej Michała Jarosa.

Nowe płatne odcinki dróg ekspresowych i autostrad w Polsce

Ministerstwo Infrastruktury planuje rozszerzenie sieci dróg płatnych (będących w zarządzie GDDKiA) dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, na których pobierana jest opłata elektroniczna za pośrednictwem systemu e-TOLL (system płatności, który zastąpił popularne wcześniej szlabany).

Płatne będą te odcinki autostrad i dróg ekspresowych, które zostały wybudowane i oddane do użytku od 2017 r. Właśnie w tym roku poszerzono listę tras, za które trzeba płacić. W latach 2017-2022 GDDKiA udostępniła bowiem ponad 1600 km tras dwóch najwyższych kategorii. Wśród nich jest m.in. wskazana A1 między Tuszynem w woj. łódzkim a Częstochową.

Atak zimy w Białymstoku. Rowerzysta jak żółw jedzie środkiem drogi

Źródło: money.pl