Zatrzymano członków grupy wprowadzającej do obrotu nielegalny gaz grzewczy

i

Autor: Podlaska Policja Zatrzymano członków grupy wprowadzającej do obrotu nielegalny gaz grzewczy

Zatrzymano członków grupy wprowadzającej do obrotu nielegalny gaz grzewczy

2022-04-07 10:25

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali kolejnych siedmiu członków grupy przestępczej wprowadzającej do obrotu gaz grzewczy jako paliwo silnikowe - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Według informacji śledczych zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się popełnianiem przestępstw skarbowych, związanych z nielegalną sprzedażą gazu grzewczego, nieobjętego akcyzą działała od stycznia 2018 do kwietnia 2021 roku w województwach: mazowieckim, łódzkim i warmińsko–mazurskim. "W kwietniu ubiegłego roku zatrzymano 17 osób. Aktualnie zatrzymane osoby to odbiorcy gazu sprzedawanego poza ewidencją podatkową" - zaznaczyła PK.

Czytaj także: Jagiellonia Białystok. Czy klubowi grozi bankructwo? Pertkiewicz: musimy szukać oszczędności

"Ustalony w śledztwie przestępczy proceder rozpoczynał się legalnym nabyciem gazu płynnego LPG w składach podatkowych prowadzonych przez spółkę działającą na rynku energetycznym. Następnie, gaz przewożony był do składu podatkowego prowadzonego przez członków grupy, gdzie wytwarzano nierzetelną dokumentację, która miała poświadczać, że większość legalnie zakupionego gazu jest sprzedawana dalej jako gaz grzewczy, nieobjęty podatkiem akcyzowym i opłatą paliwową" - tłumaczyła PK.

Obrót nielegalnym gazem grzewczym naraził skarb państwa na stratę 4 mln zł

Jak ustalili śledczy, sprawcy wytwarzali fikcyjne paragony z kas fiskalnych znajdujących się na terenie składu. "W rzeczywistości, większość gazu była sprzedawana, po konkurencyjnych cenach, jako paliwo silnikowe kilkudziesięciu stacjom LPG na terenie kilku województw" - podała PK.

"Przypomnieć należy, iż działalność grupy przestępczej naraziła budżet Skarbu Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego w kwocie ponad 2 mln zł, zaś z tytułu podatku od towaru i usług w wysokości około 2 mln zł" - przypomniała PK.

Czytaj także: Rata wyższa nawet o 1000 zł! Ci kredytobiorcy najbardziej odczują podwyżki stóp procentowych

Nawet 5 lat pozbawienia wolności

Prokuratorzy wskazali, że podejrzanym zatrzymanym w drugim etapie realizacji procesowej śledztwa przedstawiono zarzuty uszczuplenia należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego i VAT w kwocie ponad 1 mln zł. "Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych w postaci oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania" - zaznaczyła PK.

"Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz poręczeń majątkowych" - dodała PK. Za zarzucane czyny grozi im do 5 lat więzienia.

CBŚP rozbiło gang. Leki psychotropowe wysyłali m.in. do USA

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Czy dostałbyś się do wojska? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 9
Czy w Polsce istnieje obowiązkowy pobór do wojska?