Zasiłek za COVID-19. ZUS zapłaci za izolację lub kwarantannę

i

Autor: pixabay Zasiłek za COVID-19. ZUS zapłaci za izolację lub kwarantannę

Zasiłek za COVID-19. ZUS zapłaci za izolację lub kwarantannę. Jest jeden warunek

2020-11-03 12:34

Jak otrzymać zasiłek za COVID-19 - kwarantannę lub izolację? ZUS poinformował, że wszystkich, którzy czekają na decyzję sanepidu, obowiązuje spełnienie ważnego kryterium. Bez niego nie dostaną pieniędzy ze świadczenia. Szczegóły na ESKA Białystok.

Spis treści

  1. Zasiłek za COVID-19. Ważne zmiany - od kiedy?
  2. Jak dostać zasiłek za COVID-19?
  3. Zasiłek chorobowy za kwarantannę lub izolację od pracodawcy
  4. Zasiłek za COVID-19. Ważny warunek. Bez tego nie dostaniesz pieniędzy
ESKA XD #008

Zasiłek za COVID-19. Ważne zmiany - od kiedy?

Od 24 października, aby wypłacić świadczenie chorobowe osobie poddanej kwarantannie albo izolacji domowej, potrzebna jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP). Chodzi o tym, że dana osoba została objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

Zobacz też: Zasiłek dla chorych na COVID-19. Komu przysługuje? Jest konkretna lista

Jak tłumaczy nam Katarzyna Krupicka, rzeczniczka podlaskiego ZUS, zakład pozyskuje te dane z systemu i udostępnia je płatnikom składek na ich profilach na portalu PUE ZUS. Dostęp do informacji o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu na PUE ZUS ma również ubezpieczony.

– Dane dotyczą osób, których kwarantanna lub izolacja już trwała w dniu 22 października albo rozpoczęła się (lub dopiero rozpocznie) po tej dacie. – informuje Katarzyna Krupicka. –Informacje udostępniane są na portalu PUE ZUS odpowiednio w panelu Płatnika oraz w panelu Ubezpieczonego, w nowej zakładce [Kwarantanna, izolacja domowa]. Zakładka będzie widoczna jedynie u tych osób, które zostały objęte kwarantanną lub izolacją domową oraz u płatników składek, którzy zatrudniają osoby, u których takie zdarzenie wystąpiło.

Nadajesz się na policjanta? Pytania z testu psychologicznego do policji Multiselect 2020 - cz. II

Pytanie 1 z 20
Czy zdarzyło Ci się obwiniać kogoś o coś, o czym wiedziałeś że naprawdę sam popełniłeś?

Jak dostać zasiłek za COVID-19?

Co zrobić, żeby otrzymać zasiłek za COVID-19? Aby dostać świadczenie chorobowe z ZUS, trzeba złożyć wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego:

  • bezpośrednio do ZUS,
  • za pośrednictwem swojego pracodawcy.

Wniosek można wypełnić i wysłać elektronicznie za pośrednictwem PUE ZUS.

Po otrzymaniu wniosku placówka zweryfikuje informację o kwarantannie lub izolacji domowej na podstawie odpowiednich danych z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (EWP).

Zasiłek chorobowy za kwarantannę lub izolację od pracodawcy

Kiedy zasiłek za COVID-19 płaci pracodawca? Co powinien zrobić pracownik, by otrzymać takie świadczenie?

Jak tłumaczy Katarzyna Krupicka, do wypłaty świadczenia wystarczy informacja o kwarantannie lub izolacji, która będzie znajdować się w panelu Płatnika w zakładce "Kwarantanna, izolacja domowa".

Zasiłek za COVID-19. Ważny warunek. Bez tego nie dostaniesz pieniędzy

- Jeśli zdarzy się, że osoba ubezpieczona przebywa na kwarantannie lub w izolacji domowej, a na profilu pracodawcy na PUE ZUS nie będą widoczne odpowiednie dane potwierdzające tą sytuacji, wówczas taki ubezpieczony w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych, powinien złożyć płatnikowi składek pisemne oświadczenie - wyjaśnia rzeczniczka. - Powinien w nim potwierdzić, że odbył obowiązkową kwarantannę albo izolację w warunkach domowych. Takie oświadczenie stanowi podstawę do wypłaty świadczeń w razie choroby przez pracodawcę. O potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu płatnik składek powinien wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Należy pamiętać, że  podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego jest informacja z systemu, osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub jest objęta izolacją domową. W sytuacji gdy ubiega się ona o wypłatę świadczeń chorobowych, nie musi dostarczać papierowej decyzji sanepidu do ZUS lub do swojego pracodawcy. Nie musi też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Powinna jednak pamiętać o poinformowaniu swojego przełożonego o przyczynie nieobecności w pracy.

Taką informację można przekazać telefonicznie lub mailowo.