Zabawki zakazane przez Kościół. Czego nie kupować dzieciom?
Czy zabawka może być groźna? Zdaniem kościoła katolickiego - nawet bardzo. "Zabawki zakazane przez kościół" to lista zawierająca opisy przedmiotów, których wierzący rodzice, dziadkowie czy wujkowie nie powinni kupować pociechom, aby dbać o ich dusze. Rokrocznie przywoływana jest m.in. przed okresem Bożego Narodzenia, gdy wielu z nas zaopatruje się w świąteczne upominki już nawet w listopadzie w trakcie rozmaitych wyprzedaży.
CZYTAJ TAKŻE: Podlaskie szeptuchy niezmiennie popularne. Sprawdź na czym polega fenomen ludowych uzdrowicielek
Zabawki zakazane przez Kościół. Ogólnodostępne w sklepach
Zabawki zakazane przez kościół są - przynajmniej w większości - ogólnodostępne w sklepach stacjonarnych. Bez problemu natomiast znajdziemy wszystkie z nich w Internecie. Katolicka stacja Radio Niepokalanów, publikując kilka lat temu listę z przedmiotami, które mogą "mieszać w dziecięcych duszach", zwracała uwagę, że niektóre z wypuszczanych serii zabawek stanowić mogą ogólnoświatowy projekt zmiany kultury wymierzony w ludzką świadomość, mający zniszczyć prób obrony przed magią wśród najmłodszych.
Jak przedstawia się lista zabawek zakazanych przez kościół? Kliknij zdjęcie poniżej lub na początku artykuły, by przejść do zestawienia.
Zabawki zakazane przez kościół a okultyzm
Stanowisko duchownych wobec zabawek zakazanych często tłumaczą oni tym, że propagują one symbole szatańskie i bluźniercze. Zgodnie z wiarą katolicką wierni nie powinni wierzyć wróżbom, horoskopom, magii lub innym formom przewidywania przyszłości czy prób wpływania na nią z pomocą sił większych niż ludzkie.
Praktyki tego typu nazywane są okultyzmem - zespołem poglądów i wierzeń o istnieniu niepoddających się naukowym obserwacjom istot, mocy i możliwości ukrytych we wszechświecie i człowieku. Wychodzą one poza poznanie bazujące na zdolnościach ludzkich i ich podporządkowaniu, a związane są z wierzeniami w magiczne rytuały, praktyki medytacyjne, a także synonimy ezoteryki.
Dla Kościoła katolickiego okultyzm jest równoznaczny z satanizmem. Jest to związane ze specyficznym postrzeganiem satanizmu przez Kościół: mianowicie każdy system metafizyczny, posiadający elementy kultyzmu oraz przeciwne stanowisko wobec Kościoła, jest definiowany jako satanistyczny. Moc, którą posiadali prorocy i święci płynie od Boga, przeciwnie do magicznej siły nieznanego pochodzenia, która przypisywana jest Szatanowi oraz demonom