Nowe zasady, nowe nawyki kierowców?
Na początku 2022 roku w życie weszły nowe zasady w przepisach ruchu drogowego. Kilka miesięcy później zmianie uległ taryfikator punktów karnych, który zdecydowanie zmniejszył zapędy kierowców do łamania przepisów. Dużo wyższe mandaty, a także bardziej prawdopodobna utrata prawa jazdy za popełniane wykroczenia, przyczyniły się do bezpieczniejszej jazdy polskich kierowców. Jak podaje portal interia.pl, w 2022 roku funkcjonariusze policji wystawili 2 698 713 mandatów karnych. To dużo mniej niż w roku poprzednim.
Już od pierwszego dnia obowiązywania nowego taryfikatora można było zauważyć spadek interwencji policji w związku z wykroczeniami kierowców. Funkcjonariusze najbardziej przyglądali się sytuacji na przejściach dla pieszych, które zgodnie z założeniami nowych przepisów miały stać się bardziej bezpieczne. Czy rzeczywiście tak się stało?
Polecany artykuł:
Przejścia dla pieszych pod lupą policji
Mandaty za nieprawidłowe zachowania na przejściach dla pieszych były bardzo często wystawiane w 2022 roku. Policjanci wyjątkowo surowo traktowali wszystkich kierowców, którzy nie dostosowywali się do obowiązku przepuszczania pieszych, jak również zakazu wyprzedzania na i przed przejściem. Liczba mandatów za wyprzedzanie spadła w porównaniu do ubiegłego roku. Więcej było natomiast kierowców, którzy w przypadku gdy inny pojazd zatrzymał się przed pasami w celu przepuszczenia pieszych, omijali go.
Wciąż jeździmy za szybko
Najpoważniejszym grzechem kierowców jest jednak niezmiennie nadmierna prędkość. Cały czas nie brakuje kierowców, którzy nie uznają znaków dotyczących ograniczenia prędkości, albo po prostu je ignorują. Pocieszeniem może być fakt, że spadła liczba incydentów związanych z wymuszeniem pierwszeństwa, co zawsze było najczęstszą przyczyną wypadków drogowych.
Oprócz wspomnianych wykroczeń, policjanci najczęściej karali kierowców za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe parkowanie pojazdu, nieodpowiednią zmianę pasa ruchu, korzystanie z telefonu w czasie jazdy oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnych.