Spis treści
- Wskaźnik dzietności na najniższym poziomie. Liczba urodzeń z historycznym wynikiem
- Wypłata emerytur zagrożona! Ten wskaźnik za 2023 rok nie kłamie
Wskaźnik dzietności na najniższym poziomie. Liczba urodzeń z historycznym wynikiem
Jak wynika ze wstępnych szacunków dzietności, grudzień 2023 roku może zapisać się w historii pomiarów demograficznych. To pierwszy miesiąc, w którym liczba urodzeń spadła do poziomu poniżej 20 tysięcy. Dane przekazał "Dziennik Gazeta Prawna".
Badania wskazują, że wskaźnik dzietności w zeszłym roku wyniósł 1,17-1,18. To najniższy poziom, jaki kiedykolwiek odnotowano.
A wszystko wskazuje na to, że sytuacja będzie się pogarszała. Demografowie nie mają dobrych wieści.
Polecany artykuł:
Wypłata emerytur zagrożona! Ten wskaźnik za 2023 rok nie kłamie
Sześć lat temu nastąpiło przełomowe odwrócenie trendu. To wtedy liczba zgonów zaczęła trwale przewyższać liczbę urodzeń. W roku 2023, w Polsce urodziły się 272 tys. dzieci. W tym samym roku zmarło natomiast aż 409 tysięcy osób.
Analizując dane Banku Światowego na temat dzietności można wyciągnąć interesujące wnioski. Jak przytacza serwis money.pl, w krajach o wysokim dochodzie na mieszkańca (w tym gronie znajduje się Polska) współczynnik dzietności wynosi średnio 1,52. Z kolei w krajach o średnio-wyższym dochodzie ten sam współczynnik jest na poziomie 1,83, czyli wciąż poniżej zastępowalności pokoleń.
Trend ten udaje się odwrócić dopiero w krajach o średnim dochodzie, gdzie współczynnik dzietności wynosi 2,31. Najwyższy współczynnik mają kraje o najniższym dochodzie i jest to 4,49. Mimo wszystko, wynik ten jest wciąż niższy od tego, który występował w Polsce w latach pięćdziesiątych.