Wydarzenia

Wyjazdowe posiedzienie rządu w Białymstoku. W stolicy Podlasia spotyka się też Rada Bezpieczeństwa Narodowego. To główne tematy

2024-06-10 16:40

W Białymstoku w poniedziałek (10 czerwca) odbyło się wyjazdowe posiedzenie rządu. Na ten sam dzień prezydent Andrzej Duda zwołał w stolicy woj. podlaskiego także posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Głównymi wątkami spotkań jest bezpieczeństwo. Jakie jeszcze tematy poruszyli politycy?

- Białystok w poniedziałek stanie się stolicą bezpieczeństwa zarówno w wymiarze polskim, jak i regionalnym - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W planie posiedzenia rządu były jednak nie tylko kwestie bezpieczeństwa, ale także m.in. finansów Polaków.

Rząd miał zająć się przede wszystkim dwoma projektami przepisów z dziedziny bezpieczeństwa narodowego - w sprawie Narodowego Programu Odstraszania i Obrony "Tarcza Wschód" oraz w sprawie sytuacji na wschodniej granicy RP.

Posiedzenie odbyło się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Mickiewicza od godz. 14:00. O godz. 15:15, po zakończeniu posiedzenia Rady Ministrów, odbyła się natomiast konferencja premiera Donalda Tuska.

Tematy posiedzenia rządu w Białymstoku - "Tarcza Wschód"

Premier Tusk przedstawił założenia "Tarczy Wschód" 18 maja. Tydzień później wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister obrony Cezary Tomczyk i szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła zaprezentowali szczegóły programu.

Na "Tarczę Wschód" mają się złożyć:

  • systemy wykrywania i ostrzegania,
  • wysunięte bazy,
  • węzły logistyczne,
  • umocnienia,
  • systemy antydronowe mające zwiększać zdolności polskiej armii.

Przemieszczenie się mają przeciwnikowi utrudnić nie tylko budowane zapory i umocnienia, ale także gęste lasy i bagna.

Program obejmuje lata 2024-2028 i przede wszystkim dotyczy przygotowania terenu przygranicznego do obrony RP przez skupienie głównego wysiłku m.in. na: wzmocnieniu zdolności przeciwzaskoczeniowej, ograniczaniu mobilności przeciwnika, zapewnieniu mobilności dla wojsk własnych i zapewnieniu bezpieczeństwa naszych wojsk oraz ochrony ludności cywilnej.

Zakłada także prace na 700 km granicy, w tym na 400 km z Białorusią. Pierwsze instalacje mają powstać w przyszłym roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028. Podawany koszt 10 mld zł obejmuje same materiały. MON zakłada, że na program uzyska dofinansowanie europejskie.

Tematy posiedzenia rządu w Białymstoku - strefa buforowa

Ponadto w porządku poniedziałkowych obrad znalazł się przedłożony przez MSWiA projekt przepisów w związku z sytuacją na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

W końcu maja premier Tusk zapowiedział, że w związku z obecną sytuacją na granicy z Białorusią, przywrócona zostanie tam strefa buforowa. Mówił o "pasie mniej więcej dwustu metrów tam, gdzie jest to jest konieczne z punktu widzenia skutecznego działania służb państwa polskiego przy granicy". Takie działanie rekomendowali dowódcy służb działających na granicy.

Tusk zapowiadał również, że na dużo większą niż obecnie skalę, będą na granicy używane siły policyjne. Chodzi zwłaszcza o miejsca, gdzie dochodzi do próby siłowego przekroczenia granicy przez duże grupy nielegalnych migrantów.

Tematy posiedzenia rządu w Białymstoku - budżet państwa

W porządku obrad Rady Ministrów są także propozycje Ministerstwa Finansów, w tym projekt założeń budżetu państwa na rok 2025. Zgodnie z procedurą przyjmowania budżetu, w przyszłym tygodniu rząd powinien przesłać do Rady Dialogu Społecznego założenia do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok.

Jak poinformował w piątek wiceminister finansów Jurand Drop, w jego ocenie założenia makroekonomiczne do budżetu na 2025 r. będą bardzo podobne do tego, co zostało opublikowane w wieloletnim planie finansowym państwa. "W ciągu ostatnich tygodni od opublikowania wieloletniego planu finansowego państwa nie pojawiły się jakieś nowe dane, które gruntownie zmieniałyby naszą sytuację i naszą wiedzę o tej sytuacji" - podkreślił Drop.

Według wieloletniego planu finansowego państwa w 2025 r. PKB ma wzrosnąć o 3,7 proc., średnioroczna inflacja ma wynieść 4,1 proc. Przyjęto, że stopa bezrobocia wg metodologii BAEL ma wynieść 2,7 proc., nominalny deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ma sięgnąć 4,4 proc. PKB, a dług sektora finansów publicznych ma wynieść 57,3 proc. PKB.

Tematy posiedzenia rządu w Białymstoku - wynagrodzenie minimalne

Tematem poniedziałkowego posiedzenia Rady Ministrów ma być także propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 roku oraz propozycje dot. wzrostu wynagrodzeń w budżetówce w 2025 roku.

Zgodnie z przepisami rząd do 15 czerwca powinien przedłożyć propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w budżetówce na kolejny rok Radzie Dialogu Społecznego (RDS) i ogólnokrajowym organizacjom związków zawodowych zrzeszających pracowników sfery budżetowej. Celem tego działania jest umożliwienie RDS i związkom wyrażenia opinii do propozycji wskaźników.

Projekt określa wskaźniki, na podstawie których możliwe będzie zaplanowanie w ustawie budżetowej na rok 2025 niezbędnych środków na wzrost lub podwyżki wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej - podano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku w związku z sytuacją na granicy

Na poniedziałek prezydent Andrzej Duda zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która również odbędzie się wyjazdowo w Białymstoku. Wskazał, że konieczne jest omówienie sytuacji na granicy z Białorusią, ostatnich wydarzeń z udziałem polskich żołnierzy i potrzeby zmiany przepisów w tej dziedzinie. Spotkanie ma rozpocząć się ok. godz. 16:00.

"Jeśli żołnierze zostali tak potraktowani w sposób nieuzasadniony, to należą im się przeprosiny. I o tym w gronie najpoważniejszych polityków musimy porozmawiać" - powiedział Duda.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski ocenił, że lokalizacja posiedzenia podkreśla wagę wydarzeń, które będą na nim omawiane.

G. SCHETYNA: SYTUACJA NA GRANICY JEST INNA NIŻ ZA RZĄDÓW PiS