Kryzys na wschodniej granicy. Wracają kontrole na polsko-litewskich przejściach
Kryzys migracyjny wywołany przez Białoruś przy granicy polsko-białoruskiej, który trwa od lata 2021 r. spowodował, że Polska postanowiła przywrócić kontrole graniczne z Litwą i Niemcami.
Rząd nie chce dopuścić do sytuacji, kiedy naszą granicę przekraczają osoby, które nie posiadają prawa pobytu na terytorium Polski, a szczególnie osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę państwową z Białorusi do Litwy lub z Białorusi na Łotwę i pokonując granicę polsko-litewską udają się w kierunku Europy Zachodniej.
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski poinformował w piątek, że w tym celu służby dostosowują specjalne tablice o zmiennej treści, instalują mobilne kontenery do dokonywania odpraw, oznaczają punkty kontroli granicznej, a także w tych miejscach powstaje nowa organizacja ruchu.
Zapewnił, że czasowe kontrole, które w Podlaskiem będą obowiązywać w 13 punktach i przejściach granicznych z Republiką Litwy, mają wzmocnić bezpieczeństwo, ale nie utrudniać życie mieszkańcom, turystom czy przedsiębiorcom korzystającym ze strefy Schengen.
- Przede wszystkim: bezpieczeństwo – naszych obywateli i mieszkańców Unii Europejskiej. Odpowiedzialne decyzje polskiego rządu, a także współpraca ze służbami udowodniły, że jesteśmy skuteczni na granicy polsko-białoruskiej: to aż w 98 procentach udaremnione nielegalne migracje. Z taką samą skutecznością będziemy chronić granicy polsko-litewskiej – zapewnił wojewoda Brzozowski.
Ile czasu będą obowiązywały kontrole?
Czasowe selektywne kontrole na granicy z Litwą mają obowiązywać przez najbliższe 30 dni, ale rząd nie wyklucza, że przedłuży ten okres. Za kontrole na granicy z Litwą odpowiada Podlaski Oddział Straży Granicznej. Będzie je realizował we współpracy z policją oraz 1 Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej. W kontrolach mają także uczestniczyć m.in. Inspekcja Transportu Drogowego i KAS.
Granica z Litwą ma 104 km długości. Kontrole będą prowadzone łącznie w 13 miejscach. Trzy z nich to przejścia graniczne, w tym drogowe: w Budzisku i Ogrodnikach oraz kolejowe w Trakiszkach. Tam kontrole będą się odbywać w sposób ciągły, przez całą dobę.
Pozostałe 10 miejsc, gdzie będzie można przekraczać granicę, będą to tzw. miejsca kontroli doraźnej, z których np. będą mogli korzystać rolnicy czy lokalni mieszkańcy. W miejscach tych ma być SG i terytorialsi.
Zgodnie z zapisami rządowego rozporządzenia, kontrola graniczna osób zostanie przywrócona od 7 lipca do 5 sierpnia br. na granicy państwowej z Republiką Federalną Niemiec i z Republiką Litewską.
