Wojsko ruszyło z powołaniami do armii. Wiemy, kto na pewno nie otrzyma przydziału mobilizacyjnego!

i

Autor: NewsLubuski/East News Wojsko ruszyło z powołaniami do armii. Wiemy, kto na pewno nie otrzyma przydziału mobilizacyjnego!

Wojsko

Wojsko ruszyło z powołaniami do armii. Wiemy, kto na pewno nie otrzyma przydziału mobilizacyjnego!

2024-04-12 18:07

Wojsko polskie bardzo poważnie przygotowuje się na wypadek wojny. Jak informuje portal Bankier.pl spora część pracowników otrzymała już dokument stawienia się w wojskowych centrach rekrutacji. Celem takiej wizyty ma być nadanie przydziału mobilizacyjnego. Co to jest? Kto może go otrzymać? Jakie osoby na pewno nie otrzymają przydziału mobilizacyjnego? Wszystkiego dowiecie się w dalszej części artykułu.

Spis treści

  1. Przydział mobilizacyjny do Sił Zbrojnych RP - co to?
  2. Przydział mobilizacyjny - rekompensata
  3. Kto nie otrzyma przydziału mobilizacyjnego? [LISTA OSÓB]

Według informacji portalu Bankier.pl pierwsi pracownicy w Polsce otrzymali już listy z nakazem stawienia się w wojskowych centrach rekrutacji w celu otrzymania przydziału mobilizacyjnego w przypadku wojny. Na pierwszy ogień w 2024 roku poszli pracownicy z branży IT. Konkretnie operatorzy dronów oraz programiści. Czym jest przydział mobilizacyjny? Czy wojsko może powołać każdego do wojska?

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wezwania do wojska 2024. Wykonujesz ten zawód? Możesz wkrótce otrzymać list

Przydział mobilizacyjny do Sił Zbrojnych RP - co to?

W regionalnych centrach rekrutacji w całej Polsce nadawane są przydziały mobilizacyjne oraz karty mobilizacyjne. Co to za dokumenty? Do czego służą? Otrzymuje je każdy w sile wieku po przejściu komisji wojskowej. Pierwsze przydziały zazwyczaj dostaje się w kilka lat po wizycie na komisji. Z nimi, w przypadku rozpoczęcia wojny, powołane osoby mają stawić się do pracy w wojsku. 

Jak czytamy w przepisach, osoby aktualnie zesłane do rezerwy właśnie poprzez nadanie w czasie pokoju przydziału mobilizacyjnego w pierwszej kolejności w momencie wojny przewidziane są do pracy w wojsku. Mogą to być stanowiska służbowe w armii lub funkcje wojskowe określone w etacie jednostki wojskowej. Takie osoby byłyby powołane do pracy w razie ogłoszenia mobilizacji lub wojny.

O tym, które zawody są najbardziej pożądane przez wojsko przy okazji rozdysponowania przydziałów mobilizacyjnych, dowiesz się w galerii zdjęć poniżej

Przydział mobilizacyjny - rekompensata

Co istotne, osobom, które zostaną zaproszone do wojskowego centrum rekrutacji w celu otrzymania przydziału mobilizacyjnego, udzielana jest nieobecność usprawiedliwiona w pracy bez prawa do wynagrodzenia. W przyszłości osoby z przydziałem do armii są wzywane na obowiązkowe ćwiczenia, za które pracownikowi na umowie o pracę lub umowie zlecenie przysługuje rekompensata. Nie jest ona jednak wysoka, naliczana jest na poziomie najniższego wynagrodzenia za poprzedni rok. Zatem osoby mające wysokie zarobki muszą się liczyć ze stratą od setek do nawet tysiąca złotych wynagrodzenia. Takie ćwiczenia wojskowe trwają od 2 do 30 dni. 

Kto nie otrzyma przydziału mobilizacyjnego? [LISTA OSÓB]

Listę osób, która nie otrzyma przydziału mobilizacyjnego wyciągnęliśmy z ustawy o obronie ojczyzny. Listu od armii na pewno nie otrzymają osoby, które: 

  • nie ukończyły 18 lat życia;
  • ukończyły 60 lat życia, z wyjątkiem osób zatrudnionych w jednostce wojskowej albo komórce organizacyjnej, które wyraziły zgodę na nadanie im tego przydziału;
  • posiadają nadany przydział mobilizacyjny;
  • są sędziami, asesorami sądowymi lub prokuratorami;
  • są funkcjonariuszami Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej lub pracownikami specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych w jednostkach organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez ministrów, kierowników urzędów centralnych, wojewodów, Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji;
  • są wyłączone od obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
  • zostały uznane za trwale lub długotrwale niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym.
super biznes - Powszechna służba wojskowa FB