Biało-czerwone donice stanęły pomiędzy alejkami ogrodu. Pomysł władz miasta nie spotkał się z szeroką aprobatą szczególnie w sieci, gdzie internauci określali go jako nietrafiony. Natomiast na żywo nowe elementy parku Branickich zbierają pozytywne opinie i spory zachwyt. Ze spacerującymi w parku rozmawiał nasz reporter:
W ogrodach pojawiły się 82 donice, które zostały wykonane zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prof. Małgorzaty Dajnowicz. Z kolei jak przyznaje Ks. dr Jan Nieciecki, historyk sztuki, specjalizujący się w czasach Jana Klemensa Branickiego - dawne, barokowe zabytki, w tym ogrody, były bardzo kolorowe.
– Kolorowe kubły są nowym, zaskakującym elementem, bo nie jesteśmy przyzwyczajeni do intensywnych kolorów w zabytkach - dodaje.
Przywracanie koloru elementom barokowych ogrodów stało się już normą w Polsce i Europie.
Według tej zasady pomalowano już donice w ogrodach przy pałacu w Wilanowie, przy Zamku Królewskim oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Kubły ustawionych w Ogrodzie Branickich zostały zamówione wiosną ubiegłego roku. Wykonawcą była wyłoniona w przetargu, specjalizująca się w tego typu pracach, firma UNI-ARCZ z Warszawy.