Typowe teksty rodziców. TOP 16 powiedzonek z dzieciństwa [14.09.2020]
Wiesz, czego można dostać, siedząc na betonie? Kiedy w większości domów przychodzi pora na obiad? Co zawsze należy z niego zjeść, a co można zostawić?
Jeśli kiedykolwiek w dzieciństwie słyszałeś klasyczne powiedzonka rodziców do dzieci, to bez problemu odpowiesz na te pytania. Być może masz już własne dzieci i niektóre z nich na tyle weszły Ci w krew, że mechanicznie powtarzasz je swoim pociechom. W końcu to ludowe mądrości przekazywane z pokolenia na pokolenie!
Koronawirus a powrót do szkół. "System się sprawdził". Rodzice sądzą inaczej
Zabawne jest to, że typowe teksty rodziców słyszeliśmy nie tylko od naszych opiekunów. Sprawnie posługiwali się nimi również rodzice kolegów z podwórka czy ze szkoły, a nawet nauczyciele w szkołach. Na kultowe "Mamo, ale wszyscy tak robią!" zawsze mieli jedną, niezawodną i niepozostawiającą pola do argumentacji odpowiedź. Nie podobały Ci się zasady w domu? Wtedy zawsze mogłeś się...
Zobacz też: Wszystkiemu winni są rodzice!?
Sprawdź, jak dobrze pamiętasz typowe teksty rodziców z dzieciństwa. Oto 16 powiedzonek, które stały się już klasyką.
Typowe teksty rodziców a stereotyp
Wiele klasycznych powiedzonek naszych rodziców może mieć swoje źródło w stereotypach. To nadmierne uogólnienie, generalizacja, schemat poznawczy, który przyjęty może być przez jednostkę w wyniku własnych obserwacji, przejmowania poglądów innych osób, wzorców przekazywanych przez społeczeństwo, może być także wynikiem procesów emocjonalnych (na przykład przeniesienia agresji).
Stereotypy mogą być
- negatywne,
- neutralne,
- pozytywne.
Najczęściej wartościowane są jednak negatywnie. Takie przekonania zbiorowe wyznają pewne grupy ludzi. Warto wiedzieć, że mianem „stereotypu” nie można określić przekonania – spełniającego wszelkie pozostałe kryteria – żywionego wyłącznie przez jedną osobę. Stereotyp musi trwale zaistnieć w zbiorowej społeczności, przechodząc do użytku dziennego, a nawet - niczym typowe teksty rodziców - przekazywanego z pokolenia na pokolenie.