Nie każde kosmetyki można ze sobą łączyć
Kobiety, by wyglądać pięknie i mieć zadbaną skórę, często sięgają po różne kosmetyki, które zawierają inne substancje aktywne. W efekcie zamiast poprawić jakość skóry, możemy ją zniszczyć. Niektóre połączenia są nawet szkodliwe dla zdrowia. Dlatego zawsze przed użyciem warto sprawdzić skład każdego preparatu i wiedzieć, których połączeń lepiej unikać.
Witamina C i witamina B oraz witamina C i kwas glikolowy
Kosmetyki z witaminą C poprawiają napięcie każdego rodzaju cery, zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia. Oprócz działania przeciwutleniającego i przeciwstarzeniowego, witamina C dla skóry ma również działanie depigmentujące. Jednak połączenie witaminy C z witaminą B3 powoduje, że tworzy się kwas nikotynowy, który może powodować zaczerwienienie skóry, a także wypryski. Natomiast połączenie jej z kwasem glikolowym dezaktywuje jej działanie.
Polecany artykuł:
Witamina B3 i kwasy AHA
Witamina B3 działa bardzo silnie nawilżająco i antyoksydacyjne.Jest bardzo często stosowana w kosmetyce, jednak warto pamiętać, by nie używać jej z wysokimi stężeniami kwasów AHA. Obie te substancje są kwasowe, a witamina B3 znacznie lepiej działa na skóre w pH bliskim obojętnego. Kwaśny odczyn innych substancji sprawia, że niacynamid przestaje być aktywny i jest po prostu nieskuteczny.
Retinol i kwasy oraz retonol i nadtlenek benzoilu
Retinol jest substancją uznawana za jedną z najsilniej działających na skórę, która ma właściwości odmładzające. Wspiera między innymi odnowę komórek, delikatnie złuszcza, reguluje wydzielanie sebum i wpływa na syntezę kolagenu, dzięki czemu skóra staje się jędrna i gładka. Warto jednak pamiętać, by nie łączyć retinolu z mocnymi kwasami, czyli przede wszystkim AHA i BHA. One także działają złuszczająco, a podwójna taka dawna może podrażnić skórę. Dodatkowo, retinol nałożony na noc może uwrażliwić skórę na działanie promieniowania UV.
Natomiast nadtlenek benzoilu to składnik leków działających przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo, stosowany najczęściej w przypadku mocnego trądziku. Połączenie go z retinolem mocno obniża skuteczność obu produktów.
Kwas z kwasem
Ważne jest również, aby nie łączyć ze sobą kwasów, niezależnie od tego, czy to są kwasy AHA czy BHA. Stosowanie ich jednocześnie może spowodować silne podrażnienie skóry.