Cukrzyca to choroba metaboliczna. Z powodu nieprawidłowego działania trzustki i wydzielania insuliny następuje hiperglikemia, czyli podwyższone stężenie glukozy we krwi. Istnieją 4 typy cukrzycy, a najczęstszy z nich to typ 2. Ogólnie ta choroba wynika między innymi z niezdrowego stylu życia i diety, czemu w dużym stopniu można zapobiec.
Mieszkańcy Białegostoku muszą uważać na cukrzycę. Tak wynika z badania Białystok Plus
I właśnie o to apeluje prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Irina Kowalska w rozmowie z Radiem Eska Białystok. W ostatnim czasie w ramach programu Białystok Plus przygotowano badania, z których wynika, że mieszkańcy stolicy Podlasia muszą poważnie mieć się na baczności. Bo właśnie cukrzyca może być w ciągu kilku najbliższych lat problemem białostoczan. Badania wykazały bowiem, że 7 procent przebadanych ma cukrzycę, a drugie tyle o niej zupełnie nie wie. I właśnie ta druga liczba jest najbardziej niebezpieczna, bo spora część ludzi nawet nie wie, że jest zagrożona chorobą. O uświadomieniu społecznym mówiła na naszej antenie prof. Irina Kowalska:
Chodzi o to, aby podnieść świadomość społeczną o tym aby zrozumieć, jak ważne jest wczesne wykrycie cukrzycy i jak ważny jest równy dostęp do opieki diabetologicznej, i jak ważne jest to, aby pacjenci mieli dostęp do nowoczesnych terapii i nowoczesnych technologii. Bo cukrzyca prowadzi do rozwoju powikłań, dlatego musi przede wszystkim zapobiegać.
Cukrzyca - pierwsze objawy. Jak rozpoznać?
Typowymi objawami cukrzycy są:
- wielomocz – oddawanie większej ilości moczu, również w nocy
- wzmożone pragnienie i suchość ust – chorzy najczęściej wymieniają ten objaw
- osłabienie, senność – może wystąpić też uczucie zmęczenia, zaburzenia koncentracji.
Jeśli coś z tych objawów dostrzegasz u siebie, skontaktuj się pilnie z lekarzem.
Cukrzyca. Statystyki
Aktualnie w Polsce, według danych Ministerstwa Zdrowia, na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie. Zachorowalność na cukrzycę wynosi około 6,54% (w tym 5,81% mężczyźni i 7,25% kobiety).
Cukrzyca - jak zapobiegać?
Aby zapobiegać cukrzycy musicie pamiętać o:
- aktywności fizycznej – wybierz odpowiednią dla siebie formę ruchu
- diecie.
W tym drugim przypadki warto wdrożyć:
- regularne spożywanie posiłków (o stałych porach),
- ograniczyć słodycze, węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym oraz nasycone kwasy tłuszczowe,
- nie przekraczać swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego,
- dbać o jakość spożywanych posiłków (dieta powinna być bogata w warzywa i nasiona, które dostarczają witamin oraz składników mineralnych),
- pić dziennie około 2 litrów płynów (najlepiej wody niegazowanej, dobrej jakościowo).