Tu powstaje obecnie największa inwestycja drogowa na Podlasiu. 25 km połączy Białystok z legendarnym miejscem!

2025-07-09 12:09

To wiadomość, na którą czekały tysiące kierowców. Największa inwestycja drogowa na Podlasiu nabiera realnych kształtów. Mowa o 25-kilometrowym odcinku nowej trasy, która połączy stolicę województwa z jednym z jego najcenniejszych zakątków. Sprawdzamy, na jakim etapie są prace i kiedy pojedziemy nową drogą do legendarnego miejsca, które jest dumą regionu.

Trwa budowa najważniejszej inwestycji drogowej na Podlasiu

Maszyny budowlane pracują pełną parą, a krajobraz zmienia się z dnia na dzień. Trwa budowa największej obecnie inwestycji drogowej na Podlasiu – 25-kilometrowego odcinka, który zrewolucjonizuje transport w regionie, bo połączy Wysokie Mazowieckie z Łapami i Białymstokiem. Nowa trasa nie tylko skróci czas podróży i zwiększy bezpieczeństwo, ale także otworzy szybki dojazd z Białegostoku do miejsca owianego legendą, które każdy mieszkaniec Polski powinien zobaczyć.

Ta nowa droga wojewódzka połączy dwa kluczowe ośrodki miejskie

Najważniejsza inwestycja drogowa w Podlaskiem to budowa drogi wojewódzkiej, która połączy Łapy z miastem Wysokie Mazowieckie, co powinno ułatwić połączenie i dojazd również do Białegostoku. Tak samo zapowiadają ją władze regionu, którzy pochwalili się aktualnym stanem prac. Droga wojewódzka Białystok – Łapy – Wysokie Mazowieckie to największa inwestycja drogowa w województwie podlaskim. Powstaje ponad 25 km nowej trasy, mosty, chodniki, ścieżki pieszo-rowerowe oraz ekrany akustyczne. Co istotne, w jej ramach budowana jest obwodnica Łap, która powinna dodatkowo wyprowadzić ruch z miasta. Właśnie w tym miejscu budowane są trzy eskapady, a całość wygląda naprawdę imponująco.

Inwestycja jest finansowana z Fundusze Europejskie dla Podlaskiego – jej wartość to ok. 460 mln zł.

Tu powstaje obecnie największa inwestycja drogowa na Podlasiu. Zobacz, która droga połączy Białystok z ciekawą miejscowością [ZDJĘCIA]

Nowa inwestycja na Podlasiu nie tylko zapewni nowoczesne rozwiązanie i wyprowadzi ruch z centrum Łap, ale przede wszystkim zapewni sprawne połączenie drogowe z Wysokiego Mazowieckiego do Białegostoku. A warto pamiętać, że to bardzo ciekawe historycznie miejsce na mapie Podlasia! Wysokie Mazowieckie to miasto powiatowe w zachodniej części województwa podlaskiego. Choć obecnie nie jest wielkim ośrodkiem turystycznym, pełni niezwykle ważną rolę gospodarczą i administracyjną. Jego współczesna tożsamość jest nierozerwalnie związana z przemysłem mleczarskim, dzięki czemu zyskało zasłużony przydomek "Mlecznej Stolicy Polski".

Przed laty jednak był to istotny ośrodek, który nosi na sobie piętno wojen. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z XIII wieku, a w 1494 roku wielki książę litewski Aleksander Jagiellończyk nadał osadzie prawa miejskie magdeburskie. Miasto było wielokrotnie niszczone, m.in. podczas potopu szwedzkiego, a także w trakcie I i II wojny światowej. Szczególnie dotkliwe były zniszczenia z 1944 roku. Przed II wojną światową w Wysokiem Mazowieckiem żyła duża i prężna społeczność żydowska, która stanowiła około połowy mieszkańców. Została ona niemal całkowicie unicestwiona podczas Holokaustu.

Chociaż Wysokie Mazowieckie udało się po II wojnie światowej odbudować w miarę szybko, to udało się je ożywić dopiero w latach 1956-1980.

Murowane starcie
Dom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE
Tak się w Polsce buduje drogi
Białystok Radio ESKA Google News