Każdego roku jesienią kupowana jest specjalistyczna karma dla ptaków, zawierająca takie składniki, aby wszystkie gatunki bytujące w mieście znalazły w karmnikach swoje przysmaki. Najlepszą karmę stanowią różnego rodzaju ziarna zbóż, słonecznika, prosa, a także suszone i rozdrobnione owoce i warzywa. Prawdziwym przysmakiem dla ptaków są tzw. pyzy. Jest to mieszanka zdrowego łoju zwierzęcego i bogatych w białko ziaren. W tym sezonie zimowym, ze względu na bardzo trudne warunki, Miasto Białystok kupiło prawie 1,5 tony karmy. Jedzenie do karmników wykładają firmy, odpowiedzialne za utrzymanie naszych parków i skwerów w ramach zawartej umowy. Są również odpowiedzialne za codzienne oczyszczanie karmików z resztek pokarmu i innych zanieczyszczeń.
W tym sezonie zimowym na początku grudnia rozstawiono na obszarze parków i skwerów 39 dużych karmników wolnostojących. Pojawiły się one między innymi w Parku Planty (8 szt.), na Bulwarach Kościałkowskiego (2 szt.), w Parku Branickich (3 szt.), w Parku Starym (2 szt.), w Parku Antoniuk (4 szt.), w Parku Konstytucji 3 Maja (2 szt.). W akcję zimowego dokarmiania ptaków mogli włączyć się także mieszkańcy miasta. W tym celu na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, w zakładce Gospodarka Komunalna, zostały zamieszczone mapki pokazujące lokalizację karmników oraz instrukcja na temat prawidłowego dokarmiania ptaków.
Uważni spacerowicze we wczesnych godzinach rannych mogą zaobserwować dzięcioły, sikorki modraszki, kowaliki, kolorowe gile, szczygły, a nawet przybywające z dalekiej północy barwne jemiołuszki. Zima jednak się kończy, więc Miasto planuje zakończenie dokarmiania ptaków w połowie marca. Jest to okres, w którym ptaki zaczynają interesować się budowaniem gniazd i składaniem jaj.
Na podstawie inf. prasowych UM w Białymstoku