Wzrost cen warzyw w Polsce i Europie – przyczyny
Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za skokowy wzrost cen warzyw w Polsce i Europie są ograniczone dostawy z Hiszpanii i północnej Afryki oraz ograniczenia w lokalnej produkcji zimowej. Warzywa uprawiane są w szklarniach zasilanych gazem, a rolnicy mają oszczędzać energię z uwagi na koszty. Dodatkowo w południowej części Hiszpanii obecnie panują niekorzystne warunki pogodowe.
Sytuacji nie pomaga również mniejsza produkcja zimowa warzyw w szklarniach w Wielkiej Brytanii i Holandii, które ograniczyły ją z powodu wysokich kosztów energii. To wpływa na zmniejszenie ilości produktów na rynku.
Ceny warzyw i owoców 2023 r. w Polsce – prognozy
To wszystko doprowadziło do sytuacji, w której w ciągu ostatniego miesiąca ceny pomidorów na giełdzie rynku rolnego wzrosły o prawie 60 proc., ogórków o 120 proc., a papryki o ponad 100 proc. A jeśli dodamy do tego słabą pozycję złotówki wobec euro, to mamy przyczynę wzrostu cen warzyw i owoców również w Polsce. Import bowiem mocno podrożał.
Hiszpański minister ds. rolnictwa w rozmowie z dziennikiem „El Mundu” zapewnił, że sytuacja niedoborów lub wysokich cen warzyw na tamtejszym rynku może jeszcze potrwać dwa albo trzy tygodnie. Niemniej nie doprowadzi to tak szybko do obniżki cen warzyw i owoców w Polsce. Jakub Jakubczak, analityk sektora Food & Agri w Banku BNP Paribas, przewiduje, że znaczących spadków cen wynikających z sezonowości powinniśmy spodziewać się prawdopodobnie dopiero w II połowie bieżącego roku.