26 Łapski Tydzień Teatru

i

Autor: Stanisław Kuć/Dom Kultury w Łapach

kultura

Trupy z całej Polski. Zobacz je na 26 Łapskim Tygodniu Teatru

2025-04-04 14:53

Jeszcze do niedzieli (6.04) potrwa 26 edycja Łapskiego Tygodnia Teatru. Festiwal zyskał renomę w środowisku artystycznym i co roku przyciąga aktorów z różnych części Polski, także z naszego regionu. Czym kolejowe miasteczko urzekło wielbicieli sztuki? Przekonajcie się sami!

Spektakle obejrzycie na scenie Domu Kultury w Łapach jeszcze w sobotę i niedzielę (5.04,6.04). Teatralne wieczory zaczynają się o godz. 17.

O festiwalu opowiedziała dyrektorka Domu Kultury w Łapach, Justyna Miszczuk.

To jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w roku. Od samego początku jego celem było stworzenie przestrzeni, gdzie mieszkańcy Łap i okolic mogli cieszyć się wysokiej jakości spektaklami, a jednocześnie pogłębiać swoje zainteresowanie tym rodzajem sztuki.

26 Łapski Tydzień Teatru

i

Autor: Stanisław Kuć/Dom Kultury w Łapach

Harmonogram

Sobota (godziny w przybliżeniu)

17:00 - "Szarlotka z herbatą" - Tykociński Teatr Awangardy, reż. Marcin Kwiatkowski;

17:30 - "Emerytka" - Teatr The MASK (Bielsk Podlaski), reż. Mateusz Sacharzewski; 

18:10 - "Biuro matrymonialne" - Tykociński Teatr Awangardy, reż. Marcin Kwiatkowski;

18:40 - "Zielopuchy" - Teatr Kaprys, reż. Adam Karasiewicz.

Niedziela (godziny w przybliżeniu)

17:00 - "Off 2.0?" - Teatr Kaprys, reż. Adam Karasiewicz;

17:50 - "Brać" - Teatr Nie z Tej Kulisy (Warszawa), reż. Tomasz Miltrowski;

19:00 - koncert "Benefis" - zespół Ruch Sceniczny (Łapy).

26 Łapski Tydzień Teatru

i

Autor: Dom Kultury w Łapach

Historia festiwalu

Łapski Tydzień Teatru jest najstarszą cykliczną imprezą w tym mieście. Pomysłodawcą festiwalu jest Adam Karasiewicz - wieloletni pracownik Domu Kultury w Łapach, instruktor Teatru Kaprys i reżyser spektakli tej trupy. Celem wydarzenia jest popularyzacja teatru wśród szerszej publiczności.

Pomysł zorganizowania imprezy zrodził się z potrzeby dzielenia się pasją do sztuki teatralnej i zachęcania jak największej liczby osób do jej odkrywania.

Ideą Łapskiego Tygodnia Teatru jest przede wszystkim zarażanie jak największej liczby osób teatrem - zarówno tych, którzy już mieli kontakt z tą formą sztuki, jak i tych, którzy dopiero ją odkrywają. Wydarzenie ma charakter otwarty, umożliwiając publiczności dostęp do różnych gatunków teatralnych - od klasycznych po współczesne, od dramatów po komedie

- mówi Justyna Miszczuk.

Istotnym elementem festiwalu są występy lokalnych grup teatralnych, takich jak Kaprys. Na przestrzeni lat impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, na co dowodem jest duża liczba uczestników oraz różnorodność zapraszanych teatrów.

W ubiegłych latach, gdy łapski Dom Kultury mieścił się w mniejszej siedzibie, sala pękała w szwach. Obecnie, dzięki temu, że dysponujemy dużo większą salą widowiskową, możemy zaprosić więcej osób, a zainteresowanie wcale się nie zmniejsza

- dodaje dyrektorka Domu Kultury w Łapach. 

26 Łapski Tydzień Teatru

i

Autor: Stanisław Kuć/Dom Kultury w Łapach

Z łapskiego teatru na srebrny ekran 

Swoją karierę aktorską w łapskim Teatrze Kaprys zaczynał Maciej Mikołajczyk, znany z takich filmów jak "Lincz", "Katyń", "Kamienie na Szaniec", czy seriali "Wataha", "Krucjata", "Uroczysko" czy "Echo Serca".

Jego historia jest dowodem na to, jak ważną rolę w rozwoju młodych ludzi może odegrać teatr amatorski

- podsumowuje Justyna Miszczuk.

26 Łapski Tydzień Teatru

i

Autor: Stanisław Kuć/Dom Kultury w Łapach