- W 2025 roku, pomimo ogólnie chłodnego maja, w województwie podlaskim odnotowano rekordową temperaturę.
- Najwyższą temperaturę na Podlasiu, wynoszącą 29,7°C, zanotowano 16 czerwca w Jabłonowie-Wypychach w powiecie wysokomazowieckim.
- Sprawdź, jak ta temperatura wypada na tle historycznych rekordów Polski i co prognozuje IMGW na resztę lata 2025.
Rekord temperatury w 2025 w Polsce
W obliczu postępujących zmian klimatycznych Polska doświadcza coraz częstszych i intensywniejszych ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak susze, fale upałów, powodzie i silne burze. Również nieoczekiwanie zdarzają się momenty ciepła w tych miesiącach, które wcześniej były chłodniejsze. W maju 2025 roku w Polsce zanotowano wyjątkowo zimny miesiąc, średnia temperatura była niższa od normy wieloletniej o 2,2°C. Najwyższa temperatura, odnotowana w stacjach synoptycznych, wyniosła 28,7°C w Słubicach, 28,2°C w Lesznie i Poznaniu. Mimo to, maj 2025 roku był najzimniejszy od 34 lat, a średnia temperatura była o ponad 3°C niższa niż przeciętnie.
Anomalie pogodowe występowały wcześniej. W przeszłości także zdarzały się m.in. lata z wyjątkowo wysokimi temperaturami. Najwyższą temperaturę w historii Polski odnotowano 29 lipca 1921 roku w Prószkowie koło Opola, gdzie słupki pokazały aż 40,2°C w cieniu. W czasach nam bliższych, w 2024 roku najgoręcej było we Wrocławiu. Tam zarejestrowano temperaturę 36,5°C.
Najcieplejsze miejsce w województwie podlaskim w 2025 roku
A które miasto w województwie podlaskim można obecnie uznać za najcieplejsze? Jak przekazało nam biuro prasowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na Podlasiu w 2025 roku najwyższa temperatura maksymalna została zanotowana w powiecie wysokomazowieckim na stacji JabŁonowo-Wypychy. 16 czerwca termometry pokazały wtedy aż 29,7°C. Był to wyjątkowo gorący okres nie tylko dla regionu, ale i dla całej Polski, która zmagała się wówczas z falami upałów.
Jaka pogoda na lato 2025? Długoterminowa prognoza
Czy w drugiej połowie lipca i w sierpniu 2025 możemy spodziewać się odwrotu pogody? Według najnowszych długoterminowych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w lipcu można liczyć jedynie na kilka dni wyjątkowego ciepła. Konkretnie możemy liczyć jedynie na kilka dni w przedostatnim i ostatnim tygodniu miesiąca. W sierpniu natomiast średnia miesięczna temperatura powietrza na terenie całego kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. To oznacza, że mogą pojawić się fale upałów przekraczające 30°C.

