To najwyższy obiekt w Podlaskiem. Daleko mu do światowego lidera
Maszt radiowo-telewizyjny w Krynicach jest najwyższym obiektem w województwie podlaskim. Konstrukcja wznosi się na wysokości 331 metrów.
Dla porównania, najwyższym budynkiem w Polsce jest Varso Tower w Warszawie, mierzący 310 metrów. Wieżowiec w 2022 roku przebił w tej kategorii Pałac Kultury i Nauki (237 m). Z kolei najwyższym budynkiem na świecie jest Burj Khalifa. Obiekt położony w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ma wysokość 828 metrów.
Masz Krynice. Historia powstania najwyższego obiektu na Podlasiu
RTCN Krynice to inaczej Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Krynicach koło Białegostoku.
To na jego terenie znajduje się maszt radiowy o wysokości 331 metrów. Początkowo do transmisji wykorzystywany był maszt o wysokości 226 metrów. Ten oddano do użytku w 1962 roku, wraz z oryginalną konstrukcją.
W 1996 roku został one jednak zdemontowany do wysokości 102 metrów. Wtedy też zamontowano i oddano do użytku nowy maszt, który funkcjonuje do dzisiaj. Ten został wykonany przez katowicki oddział holdingu Mostostal Zabrze. Jest kotwiczony linami i wykorzystywany do emisji radiowych UKF i DAB+ oraz telewizyjnych DVB-T i DVB-T2.
To najwyższe budowle w Polsce
RTCN Krynice wraz ze swoim masztem jest siódmą najwyższą budowlą w kraju.
Tak prezentuje się top 10 budowli w Polsce pod względem wysokości:
- RTCN Katowice / Kosztowy,
- RTCN Olsztyn / Pieczewo,
- RTCN Olsztyn / Pieczewo,
- RTCN Lublin / Piaski,
- RTCN Częstochowa / Wręczyca Wielka,
- RTCN Warszawa / Raszyn,
- RTCN Białystok / Krynice,
- RCN Solec Kujawski,
- RTCN Giżycko / Miłki,
- RTCN Piła / Rusinowo.
CZYTAJ TAKŻE: To najwyższy kościół na Podlasiu. Niesamowicie prezentuje się nad największym miastem w regionie
Krynice. To tutaj znajduje się najwyższy obiekt w Podlaskiem
Najwyższy obiekt w regionie znajduje się nieopodal stolicy województwa Podlaskiego, czyli Białegostoku. Precyzyjniej w Krynicach. Jest to wieś położona w powiecie białostockim, w gminie Dobrzyniewo Duże.
Kiedyś była to wieś królewska w starostwie knyszyńskim w ziemi bielskiej województwa podlaskiego w 1795 roku. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa białostockiego.
Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, wieś zamieszkują 343 osoby.