ciekawostki

To największa wieś w Podlaskiem. Ma więcej mieszkańców, niż niejedno miasto!

2024-07-17 10:07

Jaka wieś w województwie podlaskim jest największa? Jeśli chodzi o liczbę ludności, to na pierwszym miejscu jest Kleosin. Miejscowość położona w powiecie białostockim ma więcej mieszkańców, niż niejedno polskie miasto. Co ciekawe, leży tuż pod stolicą Podlasia, czyli Białymstokiem.

Kleosin to największa wieś w Podlaskiem

Kleosin to największa wieś w woj. podlaskim pod względem ludności. Według danych GUS z 2021 roku miejscowość położoną w gminie Juchnowiec Kościelny zamieszkiwało 4 871 osób. To obecnie więcej niż w niejednym polskim mieście. W Podlaskiem mniejszą liczbę mieszkańców od Kleosina ma aż dwadzieścia jeden miast. To m.in. Supraśl, Brańsk czy Michałowo. Wiele osób mieszka w Kleosinie ze względu na sąsiedztwo Białegostoku. Miejscowość bowiem graniczy ze stolicą woj. podlaskiego. Z centrum miasta można tam dotrzeć autobusem miejskim czy nawet dojechać ścieżkami rowerem.

Historia Kleosina jest stosunkowo krótka. Pierwszy raz zapisana nazwa wsi pojawiła się w 1905 roku. Do tego czasu osada ta była częścią folwarku Ignatki. Największy rozwój wsi nastąpił współcześnie, szczególnie w XXI wieku. Zgodnie z danymi z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, w latach 1998-2021 liczba mieszkańców Kleosina wzrosła o 70,7 proc. Przez wieś przebiega obecnie droga wojewódzka nr 678. Stanowi ona połączenie Białegostoku, Wysokiego Mazowieckiego i Łap. Kleosin położony jest tuż przy linii kolejowej Białystok-Czeremcha, znajduje się w nim Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Z Białegostoku można tam dojechać autobusami komunikacji miejskiej m.in. nr 3, 10, 22 czy 104.

ZOBACZ PONIŻEJ: Ta miejscowość przyciąga najwięcej nowych mieszkańców na Podlasiu. Zaludnia się najszybciej w regionie

QUIZ: Czy to dzielnica Białegostoku? Jak dobrze znasz osiedla stolicy województwa podlaskiego?

Pytanie 1 z 16
Która z tych dzielnic leży w Białymstoku?
Rolnicy. Podlasie Gospodarstwo Jurka i Wiesi z Ciełuszek. Zobacz jak mieszkają
Listen on Spreaker.