Spis treści:
- Stulatkowie w woj. podlaskim. Ile lat ma najstarszy mieszkaniec?
- Świadczenie honorowe w 2023 r. Jaka kwota netto?
Stulatkowie w woj. podlaskim. Ile lat ma najstarszy mieszkaniec?
100 lat życia to magiczna liczba, którą chcieliby chyba uzyskać każdy. Jeśli dopisze nam bowiem zdrowie, to po przejściu na emeryturę zyskamy więcej czasu na spotkania z rodziną, wspólną kawę z przyjaciółmi, podróże i zakupy. Te wszystkie czynności brzmią jeszcze bardziej zachęcająco jeśli pomyślimy, że po skończeniu 100 lat życia oprócz zwykłej emerytury lub renty przysługuje nam świadczenie honorowe.
Dziś osiągnięcie 100 lat życia wydaje się niewiarygodnym osiągnięciem. Według danych ZUS obecnie takim wyczynem może pochwalić się 2,6 tys. Polaków. W województwie podlaskim aktualnie żyje ich aż 82. Prognozy dla całego kraju są jednak bardzo optymistyczne: w 2040 r. ma ich być 20,4 tys. a w 2060 r. aż 66 tys. Jak poinformowała nas Katarzyna Krupicka z białostockiego oddziału ZUS, najstarszą seniorką w województwie podlaskim jest mieszkanka powiatu sejneńskiego. W styczniu skończyła ona 112 lat. Najstarszym seniorem na Podlasiu jest natomiast mieszkaniec Suwałk. W sierpniu skończył on 105 lat.
Świadczenie honorowe w 2023 r. Jaka kwota netto?
Osobom, które ukończyły w Polsce 100 lat oprócz emerytury i renty przysługuje też świadczenie honorowe. Jest ono wypłacane dożywotnio i nie trzeba na nie składać żadnych wniosków. Co ważne, kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego kalendarzowego roku do końca lutego następnego roku.
Dla osób, które ukończyły 100 lat po 28 lutego 2023 r. świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł brutto. Netto (czyli na rękę) będzie to nieco ponad 4100 zł. Osoby, które w ubiegłych latach skończyły 100 lat świadczenie wypłacane jest w wysokości wówczas obowiązującej.