To miejsce przypomina Narnię! Najbardziej zielona gmina w Podlaskiem to fenomen całej Polski

i

Autor: Wikimedia commons

Turystyka

To miejsce przypomina Narnię! Najbardziej zielona gmina w Podlaskiem to fenomen całej Polski

2025-05-24 17:04

Województwo podlaskie pełne jest magicznych i tajemniczych zakątków, ale jeden z nich zasługuje na szczególne wyróżnienie. Według sztucznej inteligencji tytuł najbardziej zielonej gminy w regionie należy się Białowieży. Gdzie dokładnie się znajduje ten region i co sprawia, że przyciąga turystów z całej Polski? Te fakty zaskakują nie tylko w kraju, ale również obywateli świata.

Gmina Białowieża to niecodzienne miejsce na mapie Polski, łączące bogactwo przyrodnicze z unikalnym dziedzictwem kulturowym. Położona jest w sercu Puszczy Białowieskiej i stanowi jeden z najważniejszych obszarów ochrony przyrody w Europie.

Puszcza Białowieska – ostatni pierwotny las Europy

Gmina Białowieża obejmuje znaczną część Puszczy Białowieskiej, jednego z ostatnich fragmentów pierwotnego lasu nizinnego w Europie. Ten obszar jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i stanowi dom dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt, w tym żubra europejskiego.

Od 19 lutego 1921 była jedną z zaledwie trzech gmin powiatu białowieskiego, a po jego zniesieniu z dniem 1 sierpnia 1922 roku została przyłączona do powiatu bielskiego w tymże województwie. Według Spisu Powszechnego z 1921 roku gminę Białowieża zamieszkiwało 6674 osób, wśród których 1492 było wyznania rzymskokatolickiego, 4865 prawosławnego, 97 ewangelickiego, 2 mahometan a 217 mojżeszowego. Jedna osoba była niewiadomego wyznania. Jednocześnie 5194 mieszkańców zadeklarowało polską przynależność narodową, 1339 białoruską, 5 niemiecką, 8 żydowską,128 rosyjską.

Gmina Białowieża ma w swojej historii bardzo burzliwe losy administracyjne. 1 kwietnia 1930 gmina Hajnówka otrzymała status gminy wiejskiej o miejskich uprawnieniach finansowych, ale szybko zostało to zniesione. 1 października 1934 po raz drugi utworzono gminę Hajnówka. Po II wojnie światowej obszar gminy Białowieża został przedzielony granicą państwową. Zachodnia część pozostała w Polsce (łącznie z siedzibą Białowieżą), natomiast wschodnia (ok. 50 tys. ha) weszła w skład Związku Radzieckiego. Ponownie gmina Białowieża została utworzona 1 stycznia 1973 w związku z kolejną reformą administracyjną.

Gmina Białowieża to aż 90% pokrycia lasem. To ewenement na skalę świata!

Fenomenem na skalę świata jest to, że 90% powierzchni gminy pokryte jest lasem. Pozostałe to użytki rolne. W związku z tym, gmina Białowieża leży w sercu Puszczy Białowieskiej, jednej z najstarszych i najbardziej pierwotnych puszcz w Europie. A co za tym idzie praktycznie każda droga, ścieżka i wieś otoczona jest lasem. W związku z tym wszędzie możesz poczuć się jak w Narnii. Na surowość regionu wpływa również fakt, że dominuje tu turystyka przyrodnicza i naukowa, a nie masowa infrastruktura.

W Gminie Białowieża uświadczycie brak większych inwestycji przemysłowych, a co za tym idzie nie można mówić w tym przypadku o degradacji środowiska. Jak sami widzicie tutaj las to nie tylko krajobraz, ale styl życia, historia i przyszłość.

Białystok Radio ESKA Google News
Rolnicy. Podlasie. Wiosna u Emilii Korolczuk