Spis treści
- Drohiczyn jest jednym z najbardziej malowniczych miast w woj. podlaskim
- Drohiczyn nazywany jest "Małym Sandomierzem"? Zapytaliśmy sztuczną inteligencję, czy to prawda?
- Co warto zobaczyć w Drohiczynie? Najciekawsze atrakcje turystyczne
Drohiczyn jest jednym z najbardziej malowniczych miast w woj. podlaskim
Drohiczyn to niewielkie miasto w województwie podlaskim, malowniczo położone na wysokim brzegu rzeki Bug. Choć dziś jest spokojnym ośrodkiem turystycznym, w przeszłości był jednym z najważniejszych grodów w Polsce, historyczną stolicą Podlasia i miejscem jedynej królewskiej koronacji na ziemiach dzisiejszej Polski poza Gnieznem i Krakowem.
Już we wczesnym średniowieczu istniał tu potężny gród strzegący granicy między Polską, Rusią i Jaćwieżą. Był to ważny ośrodek handlowy i administracyjny. W 1253 roku w Drohiczynie legat papieski koronował Daniela Romanowicza (Halickiego) na króla Rusi. Była to jedyna taka ceremonia na tych ziemiach, co nadaje miastu wyjątkowy status historyczny. Prawa miejskie Drohiczyn otrzymał w 1498 z rąk Aleksandra Jagiellończyka, w związku z czym na rynku miejskim miały się pojawić jatki, postrzygalnia sukna, łaźnia, topnia wosku, budynek wagi i ratusz. Od 1520 uznawany był za stolicę województwa podlaskiego i ten stan trwał aż do rozbiorów. Odbywały się tu sejmiki ziemskie, a miasto było siedzibą sądów. Największy rozwój miasta datuje się na XVII wiek, niestety, potop szwedzki, wojny i pożary doprowadziły do jego stopniowego upadku.
Dziś Drohiczyn to spokojne miasteczko, które żyje głównie z turystyki, rolnictwa i swojej funkcji jako siedziba diecezji. Proponowany jest jako idealne miejsce dla miłośników historii, pięknych widoków i spokojnego wypoczynku, dlatego od lat najchętniej odwiedzają miejsce rodziny wraz z dziećmi.
Drohiczyn nazywany jest "Małym Sandomierzem"? Zapytaliśmy sztuczną inteligencję, czy to prawda?
Kiedy na początku usłyszeliśmy, że Drohiczyn jest nazywany "Małym Sandomierzem" nie mogliśmy uwierzyć. Co prawda byliśmy przejazdem w jednym i drugim mieście, ale podobieństwa nie znaleźliśmy. Dlatego zapytaliśmy o to sztuczną inteligencję.
- "Mały Sandomierz województwa podlaskiego" jest bardzo trafne i często używane w przewodnikach oraz przez samych turystów. Wynika ono z kilku kluczowych i bardzo wyraźnych podobieństw między tymi dwoma miastami. Malownicze położenie na wysokiej skarpie rzecznej to najważniejsze podobieństwo. Drohiczyn jest położony na wysokim, stromym brzegu rzeki Bug (Wysoczyzna Drohiczyńska). Z Góry Zamkowej i okolic kościołów roztacza się zapierający dech w piersiach widok na szeroką, dziką dolinę rzeki. Sandomierz zaś leży na siedmiu wzgórzach na krawędzi Wyżyny Sandomierskiej, górując nad doliną Wisły - tłumaczy AI.
- Historyczna ranga i wielka przeszłość to kolejne ważne podobieństwo. Drohiczyn był historyczną stolicą Podlasia, miejscem koronacji królewskiej, siedzibą sądów i sejmików ziemskich. Był potężnym grodem na styku kultur i państw. Sandomierz był jednym z głównych ośrodków Królestwa Polskiego (obok Krakowa i Wrocławia), miastem królewskim i stolicą województwa. Dalej nagromadzenie zabytków sakralnych również trzeba wziąć pod uwagę. W Drohiczynie na niewielkiej przestrzeni znajdziemy monumentalną Katedrę Trójcy Przenajświętszej (dawny kościół Jezuitów), Kościół Franciszkanów i Cerkiew Prawosławną. W Sandomierzu mamy Bazylikę Katedralną, słynny romański Kościół św. Jakuba, Kościół św. Pawła i wiele innych. I na koniec kameralny, turystyczny charakter i "filmowa dusza": chociaż Sandomierz jest znacznie większym i bardziej popularnym ośrodkiem turystycznym, oba miasta mają podobny, urokliwy i nieco senny klimat, który przyciąga turystów szukających historii i pięknych widoków - kończy AI.
Co warto zobaczyć w Drohiczynie? Najciekawsze atrakcje turystyczne
Sylwetka Drohiczyna, widziana z drugiego brzegu Bugu, jest zdominowana przez wieże trzech historycznych kościołów, stojących niemal w jednej linii na skarpie. Co warto zobaczyć w mieście?
- Góra Zamkowa,
- Zespół Katedralny (dawniej jezuicki),
- Kościół Wniebowzięcia NMP (pofranciszkański),
- Kościół Wszystkich Świętych (pobenedyktyński),
- Cerkiew prawosławna św. Mikołaja Cudotwórcy,
- Muzeum Diecezjalne (z bogatymi zbiorami sztuki sakralnej),
- Muzeum Regionalne.
