- PZU Lokalnie opublikowało ranking 38 polskich miast z populacją powyżej 100 tysięcy mieszkańców, oceniając je pod kątem bezpieczeństwa, zdrowia i komfortu życia.
- Białystok, stolica województwa podlaskiego, zajął czołowe miejsce w ogólnym rankingu, a w kategorii zdrowia okazał się absolutnym liderem.
- Na sukces Białegostoku wpłynęła doskonała dostępność usług zdrowotnych oraz rozbudowana sieć tras rowerowych.
- Sprawdź, jakie inne czynniki sprawiły, że Białystok został uznany za najzdrowsze miasto w Polsce!
To najlepsze miasta w Polsce w Rankingu miast PZU Lokalnie
Ranking miast PZU Lokalnie sprawdza 38 polskich miast liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców. Jest to w pewnym sensie projekt-ukłon do mieszkańców Polski, którzy dzięki niemu mogą sprawdzić, jak ich okolica wypada pod względem bezpieczeństwa, zdrowia i komfortu życia. Nad przygotowaniem rankingu pracowali członkowie AI Lab SGH, realizującego projekty w zakresie sztucznej inteligencji i transformacji cyfrowej w gospodarce.
– Wskaźniki dostępności zostały przez nas stworzone jako stosunek danej zmiennej do innej, np. liczba lekarzy na liczbę mieszkańców albo liczba przedszkoli na liczbę dzieci. Z kolei wagi czterech głównych kategorii ustaliliśmy na podstawie analizy ekonometrycznej danych z badań ankietowych, w których ocena satysfakcji z życia respondenta była uzależniona od zmiennych reprezentujących sytuację lub samoocenę w czterech obszarach. Najwyższą wagę ma zdrowie, dalej zaś są komfort życia, kultura i edukacja, a na końcu bezpieczeństwo – tłumaczy dr hab. Andrzej Torój, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Ranking miast powstał w oparciu o cztery kategorie:
- Kultura i edukacja: dostępność instytucji edukacyjnych i opiekuńczych (szkół, przedszkoli, żłobków, miejsc w szkołach niepublicznych), instytucji kultury oraz odległość od popularnych miejscowości turystycznych w górach i nad morzem;
- Zdrowie: dostępność usług zdrowotnych (lekarze, pielęgniarki i położne, przychodnie, placówki POZ, szpitale), trasy rowerowe, infrastruktura sportowa, jakość powietrza (PM 2,5 i PM 10);
- Bezpieczeństwo: przestępczość (w tym przestępstwa przeciw mieniu), komendy Policji i Straży Pożarnej, miejscowe zagrożenia wg Straży Pożarnej;
- Komfort życia: wysokość wynagrodzeń, koszty utrzymania i zakupu mieszkania, stopa bezrobocia, komunikacja (przystanki, dworce kolejowe i autobusowe, rowery miejskie, odległość od lotnisk), powierzchnie zielone i narażenie na hałas.
Pozycja w rankingu PZU Lokalnie odzwierciedla wobec tego jakość życia mieszkańców w poszczególnych miastach.
Najlepsze miasta do życia w Polsce:
- Warszawa - Najwyższe zarobki w Polsce i sprawna komunikacja miejska czynią ją jednym z najbardziej komfortowych miejsc do życia i pracy w Polsce. Warto mieć na uwadze też wysoki poziom zdrowia publicznego, infrastruktury rowerowej, wysoką dostępność usług medycznych oraz szeroką ofertę kulturalną.
- Lublin - Stolica Lubelszczyzny wyróżnia się bardzo dobrą dostępnością usług medycznych i rozwiniętą infrastrukturą rowerową. Niski poziom przestępczości i skuteczne działania służb oraz korzystne warunki ekonomiczne, niskie koszty utrzymania mieszkań i niski poziom hałasu mają wpływ na poziom życia.
- Olsztyn - Świetny dostęp do opieki medycznej, wysoka jakość powietrza oraz niski poziom przestępczości mają największy wpływ na poziom życia.
- Rzeszów - miasto wyróżnia wyjątkowo wysoki poziom bezpieczeństwa. Miasto może pochwalić się rozbudowaną infrastrukturą sportową oraz gęstą siecią tras rowerowych. Wysoka dostępność publicznej opieki przedszkolnej, żłobków i niskie koszty utrzymania mieszkania.
- Białystok - Najmocniejsze strony miasta to bardzo duża gęstość tras rowerowych oraz dostępność usług zdrowotnych.
Białystok jest najlepszym miastem pod względem zdrowia w Polsce! Te czynniki zadecydowały
Jak widać powyżej Białystok zajął wysokie miejsce w rankingu ogólnym, ale stolica województwa podlaskiego wygrała w jednej, konkretnej kategorii. Według rankingu PZU Lokalnie Białystok jest najlepszym w kategorii zdrowie. Co wpłynęło na to?
"Białystok zajmuje czołowe miejsce pod względem dostępności usług zdrowotnych, co wskazuje na bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę medyczną oraz łatwy dostęp mieszkańców do świadczeń zdrowotnych" - czytamy w tłumaczeniu rankingu.
Białystok zajął również najwyższe miejsce spośród wszystkich miast pod względem liczby tras rowerowych.
Pozostałe miejsca w tej kategorii zajęły:
- Białystok,
- Olsztyn,
- Lublin,
- Koszalin,
- Rzeszów.
