To miasto na Podlasiu jest wyjątkiem w skali całego regionu! Nie ma starszego w pobliżu

i

Autor: Marta Szabłowska To miasto na Podlasiu jest wyjątkiem w skali całego regionu! Nie ma starszego w pobliżu

ciekawostki

To miasto na Podlasiu jest wyjątkiem w skali całego regionu! Nie ma starszego w pobliżu

2025-01-03 9:00

Setki miejsc w województwie podlaskim skrywa niesamowite historie. A zwłaszcza te najstarsze miejscowości na Podlasiu! Które miasto w województwie podlaskim jest praktycznie od zawsze? Na terenie Podlasia znajduje się 40 miast. Niektóre z nich pamiętają nawet czasy średniowiecza i pierwszych królów Polski! Tym najstarszym jest natomiast Łomża. Prawa miejskie posiada już od wielu wieków, a zabytki z dawnych lat nadal się zachowały.

Spis treści

  1. Łomża to najstarsze miasto w woj. podlaskim
  2. Łomża. Historia najstarszego miasta w Podlaskiem
  3. To najstarsze miasta w woj. podlaskim

Według niektórych źródeł kilka lat przed Łomżą, w 1413 rok prawa miejskie miał otrzymać Ciechanowiec. To czyniłoby go najstarszym miastem w Podlaskiem. Jednak zgodnie z oficjalną historią miasta, prawa miejskie Ciechanowcowi książę mazowiecki Janusza I Wielki nadał w roku 1429. Wciąż daje to miejsce temu miastu pośród najstarszych w regionie, jednak oddaje tytuł najstarszego Łomży.

Łomży położonej w północno-wschodniej Polsce nad rzeką Narew. Miastu, które historycznie z Podlasiem ma niewiele wspólnego. Znajduje się bowiem na historycznym Mazowszu i było stolicą dawnej ziemi łomżyńskiej. Ale od końcówki XX wieku stanowi część woj. podlaskiego.

QUIZ: Czy ta wieś leży w Podlaskiem? Jak dobrze rozpoznajecie miejscowości Podlasia?
Pytanie 1 z 10
Która z tych wsi leży w Podlaskiem?

Łomża to najstarsze miasto w woj. podlaskim

Historia Łomży sięga X wieku. To wtedy na wysokiej skarpie dolny Narwi założono pierwsze osadę w odległości 5 km od obecnego centrum. Pozostałością po tamtych czasach jest olbrzymie grodzisko zwane "Górą Królowej Bony" oraz "Wzgórzem św. Wawrzyńca".

W miejscu, na którym obecnie znajduje się miasto usytuowano je w drugiej połowie XIV wieku. Prawa miejskie Łomża otrzymała 15 czerwca 1418 roku z rąk księcia Janusza I.

Łomża w 1526 roku stała się miastem królewskim, po śmierci ostatnich książąt mazowieckich i wcieleniu Mazowsza do Korony. Największy rozkwit miasta przypadł z kolei na wiek XV i XVI. Miasto było wtedy otoczone wałami i leżało na szlaku rzecznym pomiędzy Narwią i Wisłą. Posiadało także port i sześć mostów. To stąd rozchodziły się ważne szlaki handlowe do Prus, Wilna, Rusi i na zachód Europy.

Łomża. Historia najstarszego miasta w Podlaskiem

Miasto przeżywało swoje wzloty i upadki. Pierwszy dół przypadł na drugą połowę XVII wieku i był spowodowany wojnami szwedzkimi oraz licznymi pożarami i klęskami żywiołowymi. Odmiana złej passy przyszła w XIX i XX wieku. Między innymi dzięki powstaniu nowych węzłów komunikacyjnych nastąpił ponowny wzrost i ożywienie gospodarcze miasta. Łomża stała się najpierw ośrodkiem przemysłowo-handlowym, a następnie także siedzibą władz departamentu czy głównym miastem obwodu łomżyńskiego (po utworzeniu odpowiednio Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego).

W drugiej połowie XIX wieku Łomżę wyznaczono na stolicę guberni. Nastąpił wtedy kolejny i szybki rozwój miasta. Ten ponownie zastopowała I wojna światowa. Po wojnie Łomża była jednak jednym z największych ośrodków miejskich na obszarze północno-wschodniego Mazowsza.

Największe zniszczenia przyniosła kolejna wojna światowa. Zniszczono wtedy 70 proc. Łomży, a liczba ludności zmalała o 60 proc. Łomżę wyzwolono 13 września 1944 roku, a po wojnie przez następne dekady odbudowywano najstarszą część miasta. Budowano także osiedla mieszkaniowe, uruchomiono miejską komunikację autobusową, powstawały liczne zakłady przemysłowe. Łomża stała się stolicą województwa łomżyńskiego w 1975 roku. Tę funkcję pełniła do 1998 roku, aż wraz z reformą administracyjną stała się częścią woj. podlaskiego.

To najstarsze miasta w woj. podlaskim

Wiemy już, że Łomża jako pierwsze miasto dzisiejszego woj. podlaskiego uzyskała prawa miejskie. Jakie są natomiast inne najstarsze miasta w Podlaskiem? To kilka z nich:

  1. Łomża - prawa miejskie od 1418 roku,
  2. Kolno - prawa miejskie od 1425 roku,
  3. Tykocin - prawa miejskie od 1425 roku (odzyskane w 1993 roku).

ZOBACZ PONIŻEJ: To podlaskie "miasteczko-bajeczka". Tu poczujesz się jak u Pana Boga za piecem

Rolnicy. Podlasie. Konkurs rzucania rzepą i pomysły na rozgrzanie się