Województwo podlaskie. Największe atrakcje
Podlasie to najdalej na północny wschód Polski wysunięty region, który nie jest pierwszym wyborem wśród turystów. Ci raczej wybierają morze lub góry na urlop. Wojewódzkie podlaskie ma jednak pewien ukryty walor: wystarczy tu przyjechać i od razu się zakochasz. Wielokulturowością, krajobrazem, otwartymi ludźmi, kuchnią, spokojem - dla tego później wraca w podlaskie praktycznie każdy. Województwo podlaskie ma również sporo konkretnych atrakcji. Niektóre z nich to:
- Skansen w Białowieży,
- Kanał Augustowski,
- Monaster w Supraślu,
- Hajnówka,
- Białystok,
- Tykocin,
- Kruszyniany i Bohoniki,
- Dolina Rospudy,
- Suwalski Park Krajobrazowy,
- Narwiański Park Narodowy,
- Biebrzański Park Narodowy,
- Białowieski Park Narodowy.
Miasto na Podlasiu jest jednym z najstarszych w Polsce. Kojarzysz ją z kopalni kredy
To, co również wyróżnia Podlasie, to setki klimatycznych, mniejszych miejscowości, które również choć raz w życiu trzeba odwiedzić. I właśnie bardzo dobrym przykładem takiego miejsca jest Mielnik. Wieś położona w gminie Mielnik, nad rzeką Bug, na terenie malowniczych wzgórz i dolin, zlokalizowana niedaleko granicy z Białorusią. Miejscowość jest siedzibą najbogatszej gminy w województwie podlaskim, ale chociaż obecnie kojarzona jest głównie z wielkiej kopalni kredy to jej nazwa przez niektórych mylnie wwiązana jest z czymś innym. Mianowicie wywodzi się od młynów wodnych („mielników”) na Bugu. Dziś dzięki badaniom wiemy, że to staroruskie mieł oznaczające kredę jest poprawne.
Mielnikowi nie można zabrać również bogatej historii. Pierwsze wzmianki o grodzie sięgają X wieku, według źródeł w latach 1018-1022 Bolesław Chrobry opanował południowy brzeg Bugu w rejonie Mielnika, a sam gród w miejscowości był w średniowieczu ważną fortyfikacją obronną. Mielnik do XVI wieku był ważnym ośrodkiem politycznym i handlowym, w 1501 roku odbył się tu sejm, na którym podpisano Unię mielnicką – dokument scalający Polskę i Litwę. Później systematycznie miejscowość traciła na znaczeniu, aż do dzisiaj. Bo właśnie gmina Mielnik jest najbogatszą na Podlasiu.
Mielnik. Największe atrakcje
A co zobaczyć w Mielniku? Wbrew pozorom jest co zwiedzać, atrakcji starczy na jeden dzień. Przy okazji wizyty sprawdź:
- Ruiny kościoła pw. św. Aleksandra,
- Ruiny zamku w Mielniku,
- Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny,
- Góra Zamkowa (Zamczysko),
- Podlaski Szlak Bociani,
- Kopalnia kredy w Mielniku.