Turystyka

To miasto na Podlasiu jest oblegane przez turystów! Słynie z legendarnych królewskich schadzek

2025-02-07 10:06

Województwo podlaskie nie jest pierwszym wyborem dla turystów w Polsce, ale jak się okazuje coraz więcej można spotkać fanów podlaskich widoków. Podlasie to miejsce na mapie Polski raczej kojarzone z rolnictwem i najniższą średnią płacą potrafi jednak zainteresować turystów z całego świata! Wszystko dzięki niesamowitym historiom, których tu bez liku. Przykładem tego jest bohaterka naszego tekstu. O jakie miasto chodzi?

Spis treści

  1. Podlaskie. Miasto z legendą, której nie ma nigdzie indziej
  2. Augustów. Skąd wzięła się nazwa?
  3. Historia spotkania Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłównej
  4. Augustów. Co zobaczyć?
  5. Augustów - jak dojechać?

Podlaskie. Miasto z legendą, której nie ma nigdzie indziej

Augustów to miasto położone w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim. Cechą charakterystyczną jest rzeka Netta, Kanał Augustowski i liczne jeziora, która co roku w okresie wakacyjnym przyciągają tysiące turystów. Augustów otaczają piękne tereny zielone, w tym Puszcza Augustowska i liczne jeziora. Miasto przyciąga miłośników sportów wodnych, żeglarstwa, wędkowania oraz turystyki rowerowej i pieszej. Trzeba również pamiętać, że Augustów ma status uzdrowiska, słynącego z korzystnych warunków klimatycznych oraz borowiny, stosowanej w leczeniu chorób reumatycznych i schorzeń układu oddechowego. Dlatego można tu spotkać również sporo kuracjuszy. Ale co roku do Augustowa przyjeżdżają fani historii, a tej w tym mieście jest sporo.

Białystok Radio ESKA Google News
Autor:

Augustów. Skąd wzięła się nazwa?

Co ciekawe, Augustów jest jednym z najstarszych miast w Polsce, ale nie oficjalnie (w kontekście nadania praw miejskich), ale pod względem zachowanych śladów obecności ludzi. Pierwsze ślady pobytu ludzi w okolicach Augustowa pochodzą sprzed ok. 9 tys. lat p.n.e. Nad jeziorem Necko w okolicach rzeczki Kamienny Bród (wieś Wójtowskie Włóki) odkryto ślady przebywania przynajmniej trzech rodzin, które pozostawiły narzędzia i wióry krzemienne. W pobliżu znaleziono też pozostałości młodszych neolitycznych osad z przełomu IV i III tysiąclecia p.n.e. 

Oczywiście nikt wtedy o Augustowie w ogóle nie myślał. Skąd zatem taka nazwa miasta? Ma ona związek z legendą o spotkaniu Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłównej. To na cześć tego pierwszego miasto w XVI wieku otrzymał prawa miejskie i nazwę.

Historia spotkania Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłównej

A czy do tego legendarnego spotkania między Zygmuntem Augustem i Barbarą Radziwiłłówną w ogóle mogło dojść? Ów kontakt miał być schadzką, dlatego trudno znaleźć jakiś dowód w źródłach. A z tych wynika, że miasto w pobliżu osady w pobliżu terenów obecnego Augustowa próbowała założyć królowa Bona, a Zygmunt August w 1557 roku po prostu dokończyć dzieła swej matki.

Augustów. Co zobaczyć?

Jak już będziecie w Augustowie albo postanowicie się tu wybrać, polecamy zobaczyć:

  • Kanał Augustowski (1824–1839),
  • Układ urbanistyczny centrum miasta z XVI–XIX w.,
  • Stara Poczta (1829) – ul. Wybickiego 1,
  • Budynek Zarządu Portu (1829) – ul. 29 Listopada 5a,
  • Budynek Zarządu Wodnego (1903) – ul. 29 Listopada 5,
  • Oficerski Yacht Club (1935) – al. Kardynała Wyszyńskiego 1,
  • Dom Turysty (1939) – ul. Sportowa 1,
  • Park miejski na Rynku Zygmunta Augusta,
  • Kamienica przy Rynku Zygmunta Augusta 28 (1800–1801),
  • Kilkanaście kamienic z przełomu XIX i XX w. przy Rynku Zygmunta Augusta, ul. 3 maja i ul. Wojska Polskiego (m.in. Dom Turka, Halickiego, Rynek Zygmunta Augusta 8),
  • Dworzec kolejowy na stacji Augustów (1897) w dzielnicy Lipowiec,
  • Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (1906–1911) – ul. 3 Maja,
  • Kościół MB Częstochowskiej (koniec XIX w.) – ul. Kardynała Wyszyńskiego 2A,
  • Cmentarz parafialny w Augustowie (pocz. XIX w.) – ul. Zarzecze,
  • Kaplica Grobowa Truszkowskich (1832),
  • Cmentarz żołnierzy radzieckich z II wojny światowej – ul. Zarzecze,
  • Zespół sakralny w Studzienicznej w sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskie.

Augustów - jak dojechać?

Dojazd do Augustowa jest zależny od miejsca, z którego się wybieracie. Z Warszawy trasa wiedzie trasą europejską E67 na północ przez Łomżę, a następnie drogą ekspresową nr 61 do Augustowa. Z Białegostoku dojazd jest już gorszy, bo aktualnie najkrótsza trasa prowadzi drogą krajową nr 8 w kierunku północnym. Podczas jazdy, zwłaszcza w godzinach 14-17, należy szczególnie uważać, bo ten odcinek od lat jest najbardziej niebezpieczny w województwie podlaskim.

Rolnicy. Podlasie. Gienek kontuzjowany. Córka ruszyła na pomoc