Turystyka

To miasto leży na pograniczu Podlasia i Polesia. Cały region rozsławia jednym wyrobem!

2025-01-13 15:06

Podlasie to najpiękniejsze i najbardziej klimatyczne miejsce w Polsce! Jeśli nie wierzysz, wystarczy tu przyjechać. Gwarantujemy, że od razu się zakochasz piękną przyrodą, otwartymi ludźmi, różnorodnością kulturową oraz niesamowitą kuchnią. Przeglądając mapę województwa podlaskiego znaleźliśmy setki miejscowości, które wpisują się w te cechy przedstawione powyżej. Tym razem przedstawiamy kolejną. Niewielką, mocno oddaloną od Białegostoku, ale klimatyczną i znaną w całej Polsce z jednego wyrobu!

Podlasie niesamowitymi miejscowościami stoi!

Jeśli ktoś w twojej obecności powie: województwo podlaskie, to jakie pierwsze skojarzenie pojawi się w twojej głowie? Jesteśmy przekonani, że będą to "Zielone Płuca Polski" albo granica polsko-białoruska i migranci. To drugie jest konsekwencją kryzysu migracyjnego, który trwa w tym rejonie od jesieni 2021 roku. Jednak z uwagi na lokalizację i to, że właśnie w województwie podlaskim znajdują się aż cztery parki narodowe i trzy parki krajobrazowe, to w dalszym ciągu znak rozpoznawalny Podlasia. 

Województwo podlaskie to również miejsce współistnienia wielu kultur i religii, a w związku z tym bardzo ciekawej, różnorodnej kuchni. Co najważniejsze te cechy udało się zachować w wielu miastach i miasteczkach Podlasia, dlatego nadal są bardzo ciekawym miejscami na turystycznej mapie regionu.

Białystok Radio ESKA Google News
Autor:

To miasto leży na pograniczu Podlasia i Polesia. Cały region rozsławia jednym wyrobem!

Przykładem takiego miasta jest Hajnówka. Miasto w województwie podlaskim, w północno-wschodniej Polsce, położone na skraju Puszczy Białowieskiej (na pograniczu Podlasia i Polesia - południa Podlasia), od Białegostoku oddalone o 62 kilometry. Znane głównie z bliskości tego parku narodowego, ale również z jednego wyrobu cukierniczego, który znają w całej Polsce. Czyli Marcinka - wielowarstwowego ciasta przekładanego kremem, które wyglądem przypomina tort.

Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym oraz skupiskiem mniejszości białoruskiej w Polsce. Hajnówka swoje początki datuje na XVI wieku, kiedy wyrosła z osady strażnika leśnego i wchodziła w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pozycja miejscowości wzrosła na przełomie XIX i XX wieku, kiedy zbudowano kolej z Bielska Podlaskiego do Białowieży i z Siedlec przez Hajnówkę do Wołkowyska oraz szosę zbudowano kolej z Bielska Podlaskiego do Białowieży. Prawa miejskie Hajnówka otrzymała w 1951 roku. 

QUIZ: Czy ta wieś leży w Podlaskiem? Jak dobrze rozpoznajecie miejscowości Podlasia?
Pytanie 1 z 10
Która z tych wsi leży w Podlaskiem?

Hajnówka - co zobaczyć?

Jeśli będziecie w Hajnówce, warto zobaczyć te zabytki:

  • drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy z 1846 na uroczysku Krynoczka
  • domek dróżnika z końca XIX w. przy ul. Warszawskiej
  • budynek fabryki Suchej Destylacji Drewna z lat 20. XX w. (ul. Białostocka)
  • budynek biurowy Zakładów Drzewnych Lasów Państwowych z 1936 w stylu modernistycznym (obecnie salon meblowy firmy „Forte”) przy ul. 3 Maja 51 (nr rej. A-608 z 15 maja 2017 r.)
  • „Dom Leśnika” im. Józefa Piłsudskiego z 1935 w stylu modernistycznym (potem kino, obecnie obiekt handlowy) - ul. Armii Krajowej 5
  • łaźnia zakładowa z 1937 w stylu modernistycznym (obecnie KS „Puszcza”, przebudowana) przy ul. Józefa Piłsudskiego
  • drewniane domy osiedla robotniczego „Czworaki” z 1934 r.
  • drewniana zabudowa ulic: Kosidłów i Warszawskiej z lat 30. XX w.
  • replika stacyjki kolejki leśnej z 1936 na terenie bazy kolejki wąskotorowej
  • drewniana zabudowa pożydowska przy ulicy ks. Ignacego Wierobieja
  • Kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego (1955–1965) z mozaiką z 1977 w apsydzie według projektu prof. Wiktora Zina z Krakowa oraz zabytkowymi organami firmy „Schlag und Söhne” z XIX w. (w okresie letnim odbywają się koncerty muzyki organowej i kameralnej), nr rej.: 692 z 1.02.1988[21].
  • Kościół parafialny Świętych Cyryla i Metodego na cmentarzu katolickim
  • sobór Świętej Trójcy (cerkiew prawosławna znajdująca się przy ul. ks. Antoniego Dziewiatowskiego). Projekt świątyni opracował architekt prof. Aleksander Grygorowicz z Poznania. Siedziba parafii Świętej Trójcy
  • cerkiew Wszystkich Świętych na starym cmentarzu prawosławnym (należąca do parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela)
  • poniemieckie baraki wojskowe z okresu I wojny światowej (ul. 11 Listopada)
  • miejsca martyrologii ludności miasta z okresu II wojny światowej: przy szosie do Białowieży
  • cerkiew prawosławna Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dubinach (XIX w.)
Rolnicy. Podlasie. Gienek kontuzjowany. Córka ruszyła na pomoc