Spis treści
- Województwo podlaskie po podziale terytorialnym z 1999 roku
- To miasto łączone z Podlasiem znają wszyscy w Polsce! Właściwa lokalizacja zaskoczy każdego
- Sokołów Podlaski. Co zobaczyć?
Województwo podlaskie po podziale terytorialnym z 1999 roku
Województwo podlaskie po reformie terytorialnej z 1999 roku liczy sobie 40 miast. Największym jest oczywiście Białystok - stolica Podlasia. Oprócz niego jest jeszcze w regionie 13 miast powiatowych. Najwięcej – osiem miast, znajduje się w powiecie białostockim: Choroszcz, Czarna Białostocka, Łapy, Michałowo, Supraśl, Suraż, Tykocin i Zabłudów.
Poza tym na Podlasiu jest mnóstwo malutkich miejscowości, które co roku przyciągają turystów z całej Polski. Na stronie eska.pl znajdziecie sporo tekstów, które promują niektóre z takich miejsc. Są jednak na mapie Polski takie miejscowości, które wprost sugerują, że również leżą w województwie podlaskim. Będziecie zaskoczeni, gdzie naprawdę się znajdują.
![Białystok Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-YYZs-z1oT-ANDe_bialystok-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)
To miasto łączone z Podlasiem znają wszyscy w Polsce! Właściwa lokalizacja zaskoczy każdego
Takim miastem jest właśnie Sokołów Podlaski, który leży 160 kilometrów od Białegostoku, 99 kilometrów od Warszawy, 98 kilometrów od Łomży, 48 kilometrów od Siemiatycz i 30 kilometrów od Drohiczyna. Obecnie miasto położone jest we wschodniej części województwa mazowieckiego tuż przy granicy z województwem podlaskim. Jeżeli jednak popatrzymy na Sokołów Podlaski pod względem historycznym widać, że nazwa sugeruje, do jakiego regionu przed lata należał. Miejscowość ta bowiem, na początku funkcjonująca jako miasto prywatne, należała do dawnego Podlasia. Dzisiaj jednak wielu może pukać się w czoło, dlaczego leży w województwie mazowieckim. Sokołów Podlaski to jednak niejedyna miejscowość, która sugeruje błędne położenie na mapie Polski. Niedługo napiszemy o kolejnym mieście. Poniżej jednak warto zerknąć, co odwiedzić podczas wizyty w Sokołowie Podlaskim.
Sokołów Podlaski. Co zobaczyć?
Co zobaczyć w Sokołowie Podlaskim przy okazji odwiedzin? Polecamy te atrakcje:
- kapliczka drewniana z figurą św. Jana Nepomucena z 1802 roku,
- pałac murowany z 1857 roku,
- dawna synagoga z 2 połowy XIX w.,
- pomnik księdza generała Stanisława Brzóski z 1925 roku ustawiony w miejscu egzekucji ostatnich powstańców styczniowych,
- kościół Salezjanów św. Jana Bosco z lat 1935–1939 w stylu modernistycznym,
- kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny (konkatedra) z 1948–1953,
- klasycystyczna dzwonnica z XIX w.,
- Synagoga w Sokołowie Podlaskim, ul. Długa 29,
- Synagoga w Sokołowie Podlaskim (ul. Magistracka 4),
- Stary cmentarz żydowski w Sokołowie Podlaskim,
- drewniany dom z połowy XIX w., ul. Długa 55,
- drewniany dom z początku XIX w., ul. Repkowska 30.