Turystyka

To malutkie miasto na Podlasiu jest kulturowym skarbem regionu! Słynie z imprezy przyciągającej tłumy

2025-01-15 15:31

Województwo podlaskie to wielka kopalnia niesamowicie ciekawych miejscowości z wielką historią w tle. Aby się o tym przekonać, trzeba jednak ruszyć się sprzed ekranu laptopa czy telewizora i ruszyć w teren. Wówczas odkryjecie to samo, co my. Aktualnie jesteśmy pod wrażeniem małego miasta, które zlokalizowane jest na zachodzie województwa podlaskiego. Dziś kojarzyć się może jedynie z dożynkami dla rolników, a my odnaleźliśmy w nim niesamowitą historię!

Podlasie “Zielonymi Płucami Polski”

Województwo podlaskie to region niesamowity, również jeśli popatrzymy na liczby. A konkretnie nie chodzi nam o powierzchnię regionu czy demografię, bynajmniej też nie o finanse mieszkańców, a o ilość terenów zielonych. Bo właśnie na Podlasiu znajdują się aż cztery parki narodowe i trzy parki krajobrazowe, ale nie tylko to sprawia, że województwo podlaskie to piękno natury, święty spokój, miejscami brak zasięgu, życzliwi ludzie i mimo wszystko sporo atrakcji turystycznych.

QUIZ: Czy ta wieś leży w Podlaskiem? Jak dobrze rozpoznajecie miejscowości Podlasia?
Pytanie 1 z 10
Wybierz wieś z woj. podlaskiego:

To malutkie miasto na Podlasiu jest kulturowym skarbem regionu! Słynie z największych w Polsce dożynek

Bardzo dobrym tego przykładem jest miejscowość Ciechanowiec. To malownicze miasteczko położone w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, oddalone od Białegostoku o około 90 kilometrów, a od Warszawy o 140 kilometrów. Położonym w bardzo urokliwym miejscu, w okolicy licznych lasów i terenów idealnych na piesze wycieczki, jazdę na rowerze czy obserwację ptaków. 

Pierwsze wzmianki o Ciechanowcu datuje się na XV wiek, a długą i bogatą historię miasta potwierdza fakt, że już od 1429 roku miało prawa miejskie. A od 1580 roku powstało Nowe Miasto Ciechanowiec naprzeciwko tego pierwotnego. W późniejszych latach miejscowość miało burzliwe losy, ze zmianą statusu włącznie, ale od XV wieku zyskało silną pozycję jako ważny ośrodek handlowy w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, co wynikało z jego położenia nad rzeką Nurzec. 

W XX wieku Ciechanowiec zyskał pozycję ważnego miasta dla polskiego rolnictwa, właśnie tu organizowane są takie imprezy jak “Dni Chleba”, jarmarki czy słynne dożynki. To te ostatnie co roku przyciągają prawdziwe tłumy, w tym gwiazdy serialu “Rolnicy. Podlasie”. 

Białystok Radio ESKA Google News
Autor:

Ciechanowiec - co zobaczyć?

Jeśli już będziecie w Ciechanowcu lub wybieracie się w odwiedziny, polecamy zobaczyć:

  • Pałac w Ciechanowcu
  • Skansen Mazowiecko-Podlaski
  • Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w stylu barokowym,
  • Zespół klasztorno-szpitalny z XVIII w. oraz wykonana w stylu neogotyckim XIX-wieczna statua św. Floriana,
  • Ruiny starej synagogi i mykwy,
  • Cerkiew prawosławna Wniebowstąpienia Pańskiego,
  • zespół cmentarzy przy ul. Sienkiewicza
  • Zamczysko w Ciechanowcu.
Rolnicy. Podlasie. Gienek kontuzjowany. Córka ruszyła na pomoc