Najlepsza dzielnica Białegostoku? Oto wybór AI
Prawie roku to samo pytanie o najlepszą dzielnicę do życia w Białymstoku zadaliśmy naszym czytelnikom. Wówczas w głosowaniu zwyciężyła Wygoda. Drugie miejsce przypadło Antoniukowi, a trzecie zdobyły Dojlidy i Bema. Według AI, a dokładnie ChatGPT, bo to jego zapytaliśmy tym razem o zdanie, w zestawieniu czytelników mszą nastąpić spore roszady. Zdaniem sztucznej inteligencji najlepiej żyje się bowiem na Mickiewicza w Białymstoku. Dlaczego?
Jako pierwszy argument AI wskazało lokalizację premium – tuż obok centrum, a jednocześnie przy Parku Planty i ZOO. To wszystko sprawia, że dwie kwestie przy okazji są zapewnione jakby od razu. Świetna infrastruktura – sklepy, szkoły, uczelnie, przychodnie i restauracje są na wyciągnięcie ręki, a łatwy dojazd mieszkańcy mają w każdą stronę miasta.
Kolejną kwestią jest bliskość dużych zielonych przestrzeni. "Bliskość Parku Planty, ZOO i stawów sprawia, że osiedle Mickiewicza zapewnia estetykę i komfort życia na wysokim poziomie" - czytamy w odpowiedzi AI. I na koniec jeszcze jedno: dobra reputacja – osiedle cenione od dekad, z ugruntowaną renomą.
To wszystko według AI wpływa na ocenę: "To dzielnica dla tych, którzy cenią balans między spokojem a dostępem do miejskich udogodnień. Nie najtańsza – ale za to najpełniejsza" - ocenia sztuczna inteligencja.
Osiedle Mickiewicza w Białymstoku - elitarne i wyśnione miejsce w samym centrum
Osiedle Mickiewicza w Białymstoku to miejsce, które idealnie uosabia dzieje Białegostoku. Właśnie w regionie od ul. Świętojańskiej ulicą J. K. Branickiego przez Plac W. Antonowicza, do K. Ciołkowskiego, ul. Ciołkowskiego do Wiosennej, Wiosenną, Kawaleryjską, Świerkową, Wołodyjowskiego, 11 Listopada przez Plac Katyński, ulicą Świętojańską do J. K. Branickiego historia splata się z nowoczesnością, tworząc unikalny klimat.
Początki osiedla Mickiewicza sięgają XIX wieku, kiedy to teren ten był obszarem intensywnej działalności białostockich fabrykantów, zwłaszcza w przemyśle włókienniczym. W okolicach dzisiejszych ulic Augustowskiej, Miłosza, Orzeszkowej i Mickiewicza swoje zakłady mieli m.in. Nowikowie, Richter i Krauze, Kieraski, Surażski, Welter i Filip, Gedryng oraz Becker.
W kolejnych latach, wraz z rozwojem Białegostoku również pod kątem szlaku z Warszawy do Petersburga, osiedle wraz z fabrykami znaczyło coraz więcej. Obecny układ Mickiewicza mamy dzięki losom po drugiej wojnie światowej. Pod koniec lat 50. zbudowane zostały pierwsze bloki mieszkalne, a z uwagi na położenie w okolicy stawów Parku Planty i centrum miasta, lokalizacja przyciągała elitę Białegostoku.
Aktualnie osiedle Mickiewicza przyciąga fanów historii, ciszy, funkcjonalności oraz natury.