Turystyka

Ta malutka miejscowość na Podlasiu ukryta jest na końcu świata! Jej zabytek jest najstarszy w Polsce

2025-04-25 9:57

Województwo podlaskie najczęściej kojarzy się ludziom z malowniczymi krajobrazami, drewnianymi domami z ozdobnymi okiennicami, wielokulturowością i bogatą historią. Często też kojarzona jest z takim małomiasteczkowym myślenie niczym w serialu "Ranczo". Jest jednak jedna cecha, która wyróżnia województwo podlaskie na tle całej Polski. I miejscowość, którą opisujemy poniżej zdecydowanie ją posiada. O co chodzi?

Odkryj Podlasie – miejsce, gdzie tradycja spotyka się z historią na końcu świata!

W opinii turystów, którzy byli w województwie podlaskim, najmocniejszą stroną Podlasia to jego autentyczność – zarówno pod względem przyrody, jak i kultury. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie wciąż można poczuć ducha dawnych czasów, zobaczyć tradycyjne wsie, prawosławne cerkwie i meczety, a także usłyszeć różne języki i dialekty. Bardzo dobrym potwierdzeniem tego jest seria naszych artykułów o atrakcjach turystycznych regionu, w której opisaliśmy już kilkadziesiąt miejscowości. Nie bez powodu Podlasie nazywane jest zielonym rajem. To właśnie tutaj znajdziecie największą liczbę parków krajobrazowych w Polsce.

  • Puszcza Białowieska,
  • Biebrzański Park Narodowy,
  • Narwiański Park Narodowy (bagna i dzika przyroda, jakiej mało gdzie już zostało w Europie),
  • Wigierski Park Narodowy.
Białystok Radio ESKA Google News

Kruszyniany: Podlaska wieś z najstarszym meczetem w Polsce i niepowtarzalnym klimatem!

Kruszyniany to wieś położona w pobliżu rzeki Nietupy, na historycznej Grodzieńszczyźnie. Aby bardziej was nakierować lokalizacyjnie, z Białegostoku do tej klimatycznej miejscowości jest 50 minut jazdy samochodem. Kruszyniany to niewielka wieś tatarska znajdująca się niedaleko granicy z Białorusią, a według ostatnie spisu powszechnego mieszkają w niej polscy Tatarzy, katolicy oraz Białorusini wyznania prawosławnego. Kruszyniany to wieś założona prawdopodobnie w wieku XVII, z dostępnych źródeł wiadomo, że w dniu 12 marca 1679 Jan III Sobieski nadał Tatarom m.in. Kruszyniany oraz pobliskie wsie Nietupa, Łużany, jak też część Poniatowicz. Osadzeni muzułmanie, zwani Lipkami, walczyli po stronie Polski w wojnie z Turkami. W 1915 r. w związku z wybuchem I wojny światowej i niepowodzeniami Armii Imperium Rosyjskiego na froncie wschodnim większość ludności prawosławnej i tatarskiej Kruszynian masowo ewakuowała się w czasie bieżeństwa w głąb Rosji. Po II wojnie światowej lokalną wspólnotę muzułmańską zasilili repatrianci muzułmańscy z terenów Białoruskiej SRR. Wszystkich tych, których zdziwił nasz tytuł o tym, że Kruszyniany leżą na końcu świata, polecamy przyjechać i zobaczyć o co chodzi. Od razu dotknie was ten niesamowity klimat i autentyczność pierwotnej przyrody!

Dlaczego Kruszyniany to skarb Podlasia? Poznaj uroki tej unikalnej miejscowości!

Kruszyniany słyną nie tylko ze swojego niesamowitego klimatu, ale również z jednego zabytku. Chodzi o najstarszy meczet w Polsce, a za nim cmentarz tatarski. Co zatem warto odwiedzić w Kruszynianach? Te zabytki musicie mieć na swojej liście:

  • układ przestrzenny wsi z XVII w.
  • drewniany meczet muzułmański z końca XVIII wieku,
  • cmentarz muzułmański – mizar,
  • parafialna cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Anny,
  • szlak ekumeniczny wokół zalewu Ozierany,
  • Rezerwat Nietupa, zwany potocznie „Czarny Roh” („Czarny Róg”),
  • punkt widokowy Kosmata Góra.
Rolnicy. Podlasie. Wielkie jajo i wielki problem. Co zrobią Gienek i Andrzej?