Tężnia solankowa w centrum Białegostoku na wykończeniu. Powstaje przy kultowym obiekcie
Nowa tężnia solankowa w Parku im. Jadwigi Dziekońskiej to pomysł z budżetu obywatelskiego 2022. Na projekt „Po zdrowie do Białegostoku, w walce ze smogiem” głosowało ponad sześć tysięcy białostoczan. Chodziło nie tylko o utworzenie tężni, ale i zagospodarowanie terenu wokół niej. Mowa między innymi o utwardzeniu nawierzchni, utworzeniu chodników czy nasadzeniach. Tym samym miejsce ma stać się bardziej atrakcyjne dla odwiedzających i promować zdrowy styl życia. 75-metrowy obiekt jest obecnie w fazie konstrukcji.
W tym roku oddano także nową przestrzeń parku, gdzie wyremontowana została między innymi fontanna. W pobliżu budowanej tężni znajduje się chociażby Kościół św. Rocha, a w bezpośrednim sąsiedztwie - remontowane obecnie - Spodki. Inwestycja będzie zlokalizowana pomiędzy ulicami św. Rocha i Dąbrowskiego.
Trzy nowe tężnie solankowe w Białymstoku. Inwestycje na finiszu
To jedna z trzech powstających obecnie tężni solankowych w stolicy woj. podlaskiego. Wszystkie mają być tzw. tężniami suchymi, czyli takimi, w których rozpylany jest aerozoli solny. Również w ramach tego samego budżetu obywatelskiego, powstaje tężnia przy ul. Szkolnej w Parku im. Janiny Kurkowskiej-Spychajowej na osiedlu Starosielce. Zarówno ta inwestycja, jak i wspomniana powyżej tężnia z Parku im. Dziekońskiej, mają zostać ukończone do końca sierpnia tego roku.
CZYTAJ TAKŻE: Wakacje w mieście. 10 miejsc, które warto odwiedzić w Białymstoku latem 2025
Z kolei tężnia w Parku Planty to inwestycja magistratu.
Trwają właśnie odbiory techniczne suchej tężni solnej w Parku Planty. W ośmiokątnym pawilonie powietrze nasycone jest mikrocząsteczkami soli – wspiera drogi oddechowe, poprawia samopoczucie i po prostu pozwala… odetchnąć" - napisał ostatnio na swoim profilu na Facebooku wiceprezydent Tomasz Klim.
W Białymstoku mamy już tężnię mokrą na osiedlu Pieczurki. Korzystanie ze wszystkich miejskich tężni jest bezpłatne.

Tężnie solankowe jednak niezdrowe?
Tężnie solankowe to obiekty prozdrowotne. Według specjalistów działają jak ogromne filtry powietrza. Sprawiają, że możemy oddychać tam mocno nawilżonym powietrzem i jednocześnie pozbawionym szkodliwych substancji. Korzystanie z nich wspomaga między innymi leczenie infekcji dróg oddechowych.
Czy jednak powszechne założenia nie są mylne? Niedawne badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wykazały obecność m.in. gronkowców, bakterii i grzybów w jednej z krakowskich tężni solankowych. Część tych drobnoustrojów może natomiast przedostawać się do mgiełki, które wdychają ludzie. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.