Tarcza Wschód na granicy Polski

i

Autor: Podlaska Straż Graniczna Tarcza Wschód na granicy Polski

GRANICA

Tak ma wyglądać Tarcza Wschód. Będzie chronić podlaską granicę Polski. WIZUALIZACJA

2024-05-28 15:01

Tarczę Wschód i większe finansowanie działań obronnych na granicy zapowiedział w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej. Wysokie na 70 metrów wieże obserwacyjne i kolejna bariera równoległa do istniejącej mają powstać na całym podlaskim odcinku granicy Polski z Białorusią. Sprawdzamy, na czym dokładnie ma polegać Tarcza Wschód.

Premier Donald Tusk i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak - Kamysz zapowiedzieli Narodowy Program Odstraszania i Obrony "Tarcza Wschód". To cały pakiet dodatkowych wzmocnień i fortyfikacji na długości ok. 400 km, czyli na pasie granicznym z Białorusią i Rosją. Podlaski odcinek granicy Polski ma długość 351 km (granicę polsko-litewska - 104 km, granica z Białorusią 247 km).

Tarcza Wschód ma być szeregiem działań zmierzających do ochrony i obrony Polski. Ma składać się kilku elementów. Realizować Tarczę mają różne resorty, w szczególności MON, które będzie odpowiadało za kwestie militarne. Z kolei MSWiA - za szczelność i zabezpieczanie granicy. Budżet przedsięwzięcia to 10 mld zł.

Druga bariera, wieże obserwacyjne, więcej żołnierzy...

W ramach Tarczy Wschód ma być wzmocniona istniejąca na granicy bariera. Chodzi o to, by utrudnić przejście nad barierą z użyciem drabin czy rozginanie żerdzi. Zapowiadane jest też utworzenie drugiej bariery, równoległej do istniejącej. Nie będzie tak rozbudowana jak ta obecna, ale ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie.

Ma być też wzmocniony system kamer i czujników, który w tym momencie obrazuje to, co dzieje się wzdłuż linii bariery, a nie w większej odległości od niej. Powstaną 70-metrowe wieże obserwacyjne, które umożliwią wgląd w terytorium Białorusi na odległość 3-4 km, co wesprze działania zwiadowcze.

Tarcza Wschód ma chronić podlaską granicę Polski. Tak ma wyglądać ten system ochronny

i

Autor: Ministerstwo Obrony Narodowej Tarcza Wschód ma chronić podlaską granicę Polski. Tak ma wyglądać ten system ochronny

-To są nowe technologie. To nie będą tylko żelbetonowe jeże czy palisady. To nie będzie tylko zgromadzenie sprzętu użytego w odpowiednim czasie i miejscu. Ma to na celu działanie obserwacyjne, pełen monitoring, działanie rozpoznawcze, działanie przeciwdronowe - mówił w sejmie Władysław Kosiniak - Kamysz, szef MON.

Tarcza Wschód na granicy Polski

i

Autor: Podlaska Straż Graniczna Tarcza Wschód na granicy Polski

Projekt Tarcza Wschód obejmuje też ingerencję w teren przygraniczny, co ma utrudnić działanie przeciwnika. Chodzi m.in. o zalesienie, tworzenie naturalnych barier jak nasypy, bagna czy regulacja rzek. Planowane jest też budowanie dróg rokadowych wzdłuż pasa granicznego używanych do przegrupowania wojsk.

W porównaniu do roku ubiegłego o 350 mln złotych ma być zwiększony budżet na finansowanie wojska odpowiedzialnego za ochronę wschodniej granicy. Na granicy polsko - białoruskiej na terenie województwa podlaskiego ma być też więcej żołnierzy, a straż graniczna ma być doposażana​.

Zmiany prawne

Działania rządu mają też obejmować zmiany prawne. Chodzi o zapewnienie funkcjonariuszom Straży Granicznej narzędzi zgodnych z przepisami na zdecydowanie, co dalej z osobami, które przekroczyły granicę.

Realizację "Tarczy Wschód" zaplanowano na lata 2024-2028.

Tarcza Wschód na granicy Polski

i

Autor: Podlaska Straż Graniczna Tarcza Wschód na granicy Polski
Portal Obronny - Minister Kosiniak-Kamysz: Wojsko potrzebuje modernizacji i transformacji