Tym Podlasie słynie w całej Polsce
Województwo podlaskie to duży region (powierzchnia 20 187,02 km²) położony w północno-wschodniej Polsce. Wyróżnia się na tle sąsiadów pod wieloma względami, zarówno kulturowymi, przyrodniczymi, jak i historycznymi. Podlasie mocno wyróżnia się na tle całej Polski i nie chodzi tylko o najniższe miejsca w rankingach dotyczących zarobków czy rozwoju. Postanowiliśmy zapytać naszych czytelników, co ich zdaniem wpływa na tę wyjątkowość Podlasia i otrzymaliśmy odpowiedzi:
- podlaska gwara,
- serdeczność i otwartość,
- skomplikowana historia,
- kuchnia,
- przyroda.
Ta wieś Podlasia leży na granicy z Warmią i Mazurami. Zabytkami bije na głowę niejedno miasteczko
Przykładem takiej miejscowości jest Przerośl w województwie podlaskim. To malutka wieś Położona na Pojezierzu Zachodniosuwalskim, jedna z ostatnich większych przed granicą z Warmią i Mazurami, jadąc z Suwałk w kierunku mostów w Stańczykach. Co ciekawe, miejscowość istnieje już od XVI wieku, bo pierwsza osada powstała ok. 1570 roku, rok później erygowano parafię katolicką, a w 1576 Stefan Batory nadał przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim. Czyli obecna wieś była miastem, wtedy również (konkretnie w XVI i XVII wieku) można mówić o okresie jej świetności. W XVIII wieku obecną wieś Przerośl dotykały wszystkie wojny i problemy polskiego państwa, a dawną świetność odzyskała na przełomie XVIII i XIX wieku za sprawą napływu ludności żydowskiej. Wówczas było to jedno z większych miast w pobliżu Suwałk. Prawa miejskie Przerośl straciła w 1870 roku i od tego momentu do dziś ma status wsi.
Przerośl. Co zobaczyć w okolicy?
Przerośl jest malutką wsią i może wydawać się pozbawiona zabytków, ale to jest błąd. Wybierając się na granicę województwa podlaskiego z warmińsko-mazurskim, to zobaczycie:
- układ urbanistyczny z lat 1562–1870,
- dzwonnica przy kościele parafialnym z początku XIX wieku,
- drewniana, modrzewiowa plebania w stylu dworu polskiego z 1883 r.,
- cmentarz parafialny rzymskokatolicki,
- cmentarz ewangelicki przy ul. Holendry.,
- cmentarz żydowski
- drewniana XVIII-wieczna figura św. Agaty,
- neoromański kościół katolicki,
- pomnik poświęcony 11 zakładnikom rozstrzelanym 21 kwietnia 1944 roku przez suwalską żandarmerię hitlerowską,
- Jezioro Kościelne.