Turystyka

Ta maleńka miejscowość na Podlasiu istnieje już od XV wieku. Nie zgadniesz jej pierwotnej nazwy!

2025-02-20 16:02

Podlasie to kierunek dla ludzi, którzy szukają autentycznych przeżyć i pragną się wyróżnić w tłumie. Dlaczego? Historia ostatnich lat pokazuje, że województwo podlaskie nie jest pierwszym wyborem turystycznym dla Polaków, choć w tym regionie nie brakuje ciekawych zabytków czy pięknych widoków. To jednak właśnie przyjazd na Podlasie może sprawić, że wasze dotychczasowe życie diametralnie się zmieni. Szczególnie, jeśli jesteście mieszkańcami wielkich miast.

Podlasie zaprasza w swoje skromne progi. Dlaczego warto przyjechać?

My, ludzie żyjący na Podlasiu od urodzenia doskonale rozumiemy, że nasz region nie musi i właściwie nie jest pierwszym wyborem dla turystów z Polski. Ci raczej wybiorą bowiem Morze Bałtyckie lub góry w Zakopanem albo w ogóle pojadą za granicę. I my to doskonale rozumiemy! Mimo to uważamy, że właśnie w województwie podlaskim doświadczysz najlepsze odpoczynku, a jeśli mieszkasz w dużym mieście typu Warszawa czy Kraków, to już w ogóle będzie zachwycony! Dlaczego? Oto najważniejsze przyczyny:

  • Na Podlasiu masz święty spokój, zero korków, zero hałasu, zero tłumu. Cisza, czyste powietrze i natura
  • babka ziemniaczana, kartacze, kiszka ziemniaczana, pierekaczewnik, sękacz zaspokoją twój głód
  • wielokulturowy miks, jakiego nie ma nigdzie indziej w Polsce
  • drewniane domki, cerkwie, tajemnicze bagna, nietypowe zabytki to coś czym przyciągniesz uwagę na Instagramie czy Facebooku tak samo jak w przypadku prezentacji Wieży Eiffla
Białystok Radio ESKA Google News
Autor:

Ta maleńka miejscowość na Podlasiu istnieje już od XV wieku. Nie zgadniesz jej pierwotnej nazwy!

I przykładem właśnie takiej miejscowości jest wieś Dziatkowice, położona w powiecie siemiatyckim, oddalona od Siemiatycz o odległość 15 minut jazdy samochodem i około 75 minut od Białegostoku. Najciekawsza historia wiążąca się z miejscowością to jej nazwa: mało kto wpadłby chyba na pomysł, że jeszcze w XV wieku nazywano ją Dzathkowycze. Chociaż brzmi to dosyć obco, to od samego początku wieś należała do polskich rodzin. Z zachowanych dokumentów wiadomo, że XVIII wieku i później wieś należała do Stanisława Wąsowskiego, miecznika mielnickiego. Potem do Łuniewskich, Mikułowskich, Uszyńskich. Miejscowość nie uniknęła również najazdów obcych wojsk.

W samych Dziadkowicach zachowały się najważniejsze zabytki, głównie dotyczące zespołu kościoła parafialnego, w stylu barokowo-klasycystycznym.

Rolnicy. Podlasie. Andrzej zdejmuje ozdoby świąteczne. "Na drugi rok jak znalazł"
Gość Radia ESKA
Czas na debiut! MAKS TACHASIUK i jego PSY. GOŚĆ RADIA ESKA