Turystyka

Ta maleńka wieś na Podlasiu pamięta jeszcze XVI wiek! Dzisiaj cała Polska jeżdzi tam dla jednej baby

2025-01-17 11:13

Województwo podlaskie na całą Polskę słynie ze swej wyjątkowej wielokulturowości, co łatwo można sprawdzić poruszając się po mapie Podlasia. Właściwie w każdym kierunku znajdziemy mnóstwo wsi czy miasteczek, w których zachowały się tego ślady. My dziś przedstawiamy jedno z nich. Chociaż ma ono ciekawą historię i kilka zabytków, znane jest z pewnej starszej kobiety, do której od lat ściągają tłumy z całej Polski.

Spis treści

  1. Z tego słynie Podlasie
  2. Ta miejscowość na Podlasiu pamięta jeszcze XV wiek i Radziwiłłów! Dziś słynie w całej Polsce z jednej baby
  3. Orla. Co zobaczyć?

Z tego słynie Podlasie

Województwo podlaskie w całej Polsce słynie ze swojej słynnej gwary. Śledzikowanie jest równie mocno rozpoznawalne, jak gwara śląska czy górska. Co jeszcze jednak kryje się na Podlasiu? A chociażby to, że właśnie tutaj możesz spotkać wyjątkowych, otwartych ludzi i niekoniecznie w 100 proc. mówiących dziwnie brzmiącym językiem. Co jeszcze? Niezwykle malowniczy krajobraz, bogate dziedzictwo kulturowe oraz różnorodność etniczna i religijna. Do tego, co jest nieoczywiste, Podlasie słynie z wielkiej liczby bardzo ciekawych miejscowości. Również tych z bogatą historią. Bo jak popatrzymy np. na Suwalszczyznę, zobaczymy wiele miejsc, które w ciągu ostatnich 500 lat przechodziły z rąk do rąk. My podczas przeszukiwania mapy województwa podlaskiego znaleźliśmy równie ciekawą miejscowość, tym razem na południu regionu.

Czy rozpoznasz tablice rejestracyjne z woj. podlaskiego?
Pytanie 1 z 11
BWM:

Ta miejscowość na Podlasiu pamięta jeszcze XV wiek i Radziwiłłów! Dziś słynie w całej Polsce z jednej baby

Chodzi bowiem o Orlę. Wieś położoną około 10 km na południowy wschód od Bielska Podlaskiego, blisko granicy z Białorusią. W regionie tej miejscowości często używa się języka białoruskiego i gwary podlaskiej, co jest ściśle związane z wielokulturowością Orli. W przeszłości była ważnym ośrodkiem żydowskim, co znajduje odzwierciedlenie w architekturze i historii. Pierwsze wzmianki o Orli datuje się na 1507 rok, przed tą datą miejscowość uzyskała lokację miejską. W przeszłości miejscowość była prywatnym miastem szlacheckim, ośrodkiem dóbr rodziny Radziwiłłów. Obecnie w Orli mieszka 116 osób (z danych ze spisu powszechnego w 2021 roku), a sama wieś znana jest z jednego: z szeptuchy. Najczęściej powielanym stereotypem o Podlasiu jest właśnie ten obrazek. Że szeptuchy są w prawie każdej miejscowości. I tak jak w stosunku do większości miejscowości jest to przesada, tak w samej Orli i okolicach można ich spotkać nawet kilka. 

Białystok Radio ESKA Google News
Autor:

Orla. Co zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Orli podczas wizyty? Polecamy te miejsca: 

  • Synagoga w Orli,
  • Cerkiew św. Michała Archanioła,
  • Kaplica św. Jana Teologa,
  • Domy z ozdobnymi okiennicami, 
  • Cmentarz prawosławny (wcześniej unicki) z początku XIX wieku z cerkwią cmentarną pw. Świętych Cyryla i Metodego z 1870
  • Kirkut żydowski z XVIII w.
  • Kirkut żydowski w XIX w.
Rolnicy. Podlasie. Gienek kontuzjowany. Córka ruszyła na pomoc