Praca w szpitalu tymczasowym w Białymstoku
Koronawirus w Polsce wymusił stworzenie szpitali tymczasowych na terenie całego kraju. Aby mogły funkcjonować, potrzebni są dodatkowi ratownicy medyczni. Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć?
Ile zarabia ratownik medyczny w czasach COVID-19? Stawka miesięczna może szokować
Na jednym z popularnych portali internetowych, gdzie ogłaszają się pracodawcy, pojawiło się ogłoszenie dotyczące zatrudnienia ratowników na pełen etat w szpitalu tymczasowym w Białymstoku przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej. Wymagania na stanowisko to dyplom ukończenia ratownictwa medycznego oraz wykształcenie minimum średnie zawodowe. Tym, co zwraca uwagę, jest proponowana stawka wynagrodzenia. Wynosi ona bowiem 2 255-2 360 brutto przy umowie na okres próbny.
Internauci nie przeszli obojętnie wobec ogłoszenia, uznając za skandaliczne proponowane w nim warunki finansowe.
- To jest przecież poniżej pensji minimalnej. Niezły skandal - napisał jeden z użytkowników portalu Twitter.
Ile zarabia ratownik medyczny? Stawka poniżej średniej krajowej w Białymstoku
Zgodnie z obowiązującymi stawkami wynagrodzenie na rękę przy przywołanych wyżej warunkach wynosi niecałe 1800 zł przy umowie o pracę, a nieco ponad 2000 zł przy umowie o dzieło. Należy oczywiście pamiętać, że ratownicy medyczni oprócz podstawowej wypłaty otrzymują także dodatki, m.in. za dyżury, pracę w święta czy godziny nadliczbowe.
- Trzeba doliczyć do tego ten tzw. dodatek covidowy, co prawda ustawa jeszcze nie jest opublikowana, ale minister zdrowia zapewnia, że ten dodatek będzie wypłacony i naliczony od listopada - tłumaczyła w rozmowie z Onetem Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Ile zarabia ratownik medyczny w Polsce?
Według portalu pracuj.pl osoby, które zostać ratownikami medycznymi, mogą liczyć na średnią pensję ok. 2250 złotych netto. Co 4 osoba zarabia mniej niż 1900 złotych netto, z kolei więcej niż 2825 złotych netto zarabia 25% ratowników.
Jak informuje portalpracownika.pl, to, ile zarabia ratownik medyczny, warunkuje również jego miejsce zamieszkania. Najwięcej zarabiają ratownicy medyczni z województw:
- mazowieckiego (średnio ok. 3150 złotych netto),
- zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, małopolskiego, łódzkiego oraz dolnośląskiego (ok. 2830 złotych netto).
Najmniejsze zarobki dotyczą ratowników z woj. lubelskiego (ok. 2600 złotych netto), podlaskiego (ok. 2540 złotych netto) oraz podkarpackiego (ok. 2530 złotych netto). Według raportu najwięcej zarabiają ratownicy medyczni z Piaseczna (średnio ok. 4260 złotych netto), Bartoszyc (ok. 3470 złotych netto) oraz Piły (ok. 3380 złotych netto).