Supraśl-Krynki. Na trasie 30 km powstanie ścieżka rowerowa

i

Autor: Urząd Miejski w Supraślu Ścieżka ma prowadzić z Supraśla do Krynek. Całość trasy to około 30 km

Region

Supraśl-Krynki. Na trasie 30 km powstanie ścieżka rowerowa

2023-06-23 13:10

Nowa ścieżka będzie przedłużeniem popularnej obecnie drogi, łączącej Białystok i Supraśl. Na trasie około 30 km będzie można odwiedzić liczne atrakcje, a jej fragment przejdzie przez Puszczę Knyszyńską. Efektów prac możemy spodziewać się już w przyszłym roku.

Podpisano umowę na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 676. Chodzi o wykonanie około 30 kilometrów ścieżki rowerowej dwukierunkowej o nawierzchni bitumicznej. Wartość inwestycji ma przekroczyć 2,5 mln zł.

Priorytetem jest wykonanie pierwszych 8 km tej drogi do miejscowości Sokołda. Członek zarządu samorządu województwa podlaskiego Marek Malinowski zapowiedział, że liczy na rozpoczęcie prac w przyszłym roku.

- Na pewno będzie ona dużą atrakcją turystyczną. Będzie także służyć mieszkańcom całego regionu - dodał.

Ścieżka rowerowa Supraśl-Krynki. Atrakcje na trasie

Trasa ma przechodzić przez rejony Puszczy Knyszyńskiej, obok jej rezerwatów, m.in. Miejsce Pamięci Powstańców Listopadowych, czy powstającą obecnie Zagrodę Żubrów w Kopnej Górze.

To będą naturalne punkty przystankowe dla rowerzystów, gdzie będzie można się zatrzymać, coś ciekawego zobaczyć, zwiedzić. Supraśl żyje z turystyki, jest coraz bardziej rozpoznawalną marką, a jednocześnie ambasadorem całego naszego regionu - powiedział podczas uroczystości burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

Podkreślił też, że istniejąca ścieżka Białystok-Supraśl cieszy się sporą popularnością.

CZYTAJ TAKŻE: Najzabawniejsze nazwy miejscowości w województwie podlaskim. Znacie te miejsca?

Trasa ma prowadzić także przez Szudziałowo aż do Krynek. To okolice związane z polskimi Tatarami. W pobliżu znajduje się zabytkowy meczet w Kruszynianach.

Ścieżka rowerowa Supraśl-Krynki. Poprawa bezpieczeństwa

Nowa trasa ma także służyć poprawie bezpieczeństwa rowerzystów, którzy dotąd musieli poruszać się po drodze wojewódzkiej.

W ramach inwestycji zaplanowano budowę zjazdów, przepustów, dopasowanie oświetlenia i zagospodarowanie zieleni przy pasie drogowym.

Czas jej realizacji to 18 miesięcy od podpisania umowy, czyli do grudnia 2024 roku.

Podlaskie. Pierwsze ukończone odcinki bariery na granicy polsko-białoruskiej