Środa Popielcowa 2024. Czy jest ścisły post? [14.02.2024]
Środa Popielcowa kończy karnawał i rozpoczyna Wielki Post w kościele katolickim. To 40-dniowy okres przygotowania do świąt Wielkiejnocy, podczas których wspominamy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Środa Popielcowa. Czy obowiązuje ścisły post? Czy można jeść mięso? [ZASADY]
W 2024 roku Środa Popielcowa wypada 14 lutego. Zgodnie z tradycją i nakazem Stolicy Apostolskiej w tym dniu katolików obowiązuje ścisły post. Czego jeszcze trzeba przestrzegać podczas Środy Popielcowej? Czy trzeba w ten dzień iść do kościoła? Sprawdź szczegóły ESKA.PL Białystok.
Środa Popielcowa 2024 – 14 lutego. Czy można jeść mięso?
Środa Popielcowa powinna stanowić dla katolików czas osobistego rozmodlenia, nawrócenia i pokuty. Tego dnia na wszystkich mszach św. kapłani posypują wiernym głowy popiołem na znak pokory i woli osobistego nawrócenia.
W Środę Popielcową wszystkich katolików obowiązuje post ścisły. Oznacza to, że jedzenie w ten dzień pokarmów mięsnych jest grzechem ciężkim, z którego należy się wyspowiadać i które uniemożliwia przystąpienie do Komunii Świętej.
Co MOŻNA jeść w ścisły post?
Ponadto w ścisłym poście zakazuje się jedzenia (lub picia):
- Mięsa
- Słodyczy
- Podrobów zawierających mięso
- Alkoholu
- Słodkich napojów
Post ścisły w Środę Popielcową zezwala natomiast na jedzenie:
- Jaj
- Nabiału
- rozmaitych przypraw (nawet z tłuszczu zwierzęcego) - tego wszystkiego, co się w małej ilości dodaje do głównej potrawy, by ją uczynić smaczniejszą.
- Ryb
- Żyjątek o zimnej krwi, które zwykły przebywać w wodzie, np. żaby, ślimaki, żółwie itp.
Środa popielcowa 2024. Ile posiłków można zjeść?
W Środę Popielcową obowiązują 2 rodzaje postów: jakościowy i ilościowy. Pierwszy, opisany wyżej, przewiduje, jakie pokarmy możemy jeść w trakcie ścisłego postu. Drugi, ilościowy, zakłada, ile pokarmów możemy zjeść.
Zgodnie z prawem kanonicznym w Środę Popielcową można zjeść 3 syte posiłki. Zabronione jest natomiast objadanie się. Wyjątkiem od tej zasady są osoby, które ze względów chorobowych czy innych czynników indywidualnych muszą inaczej się odżywiać.
Polecany artykuł:
Środa Popielcowa 2024. Czy trzeba iść do kościoła?
W Środę Popielcową, a także w okresie 40 dni przed Wielkanocą wierni gromadzą się na nabożeństwach wielkopostnych. W kościołach odprawiana jest Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Tradycją są też wielkopostne rekolekcje.
Zgodnie z prawem kanonicznym Środa Popielcowa jest dniem, w którym katolicy powinni iść do kościoła i starać się aktywnie uczestniczyć we mszy świętej. Jeżeli w rodzinie mamy kogoś, kto w tym dniu z jakichś powodów nie może wziąć w niej udziału, warto zabrać ze świątyni popiół, którym posypiemy głowę bliskiej osobie.
W ciągu roku liturgicznego pojawiają 4 główne okresy długiego postu:
- Post Filipowy (przed świętem Bożego Narodzenia) – trwa czterdzieści dni, od 15 listopada do 24 grudnia według kalendarza juliańskiego.
- Wielki post – rozpoczyna się siedem tygodni przed świętem Paschy.
- Post Piotrowy – rozpoczyna się w poniedziałek, osiem dni po święcie Pięćdziesiątnicy, a kończy się 19 czerwca (12.06), w wigilię święta apostołów Piotra i Pawła; w zależności od daty świętowania Paschy, czas jego trwania waha się od jednego do sześciu tygodni.
- Post Uspieński (przed świętem Zaśnięcia Bogarodzicy) – trwa dwa tygodnie, od 19 do 28 sierpnia.
Oprócz postów ilościowego i jakościowego wyróżniamy 3 posty: zwykły i przygotowawczy. Pierwszy dotyczy wszystkich wiernych od ukończenia 14 roku życia. Zobowiązani są oni do wstrzemięźliwości w spożywaniu posiłków mięsnych w piątki oraz Środę Popielcową. Post przygotowawczy obowiązuje na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej. Zwyczaj ten wywodzi się z czasów starożytnych, gdy Komunia była pierwszym pokarmem przyjmowanym w ciągu dnia.