Skierowanie do sanatorium 2020. Kiedy otworzą sanatoria i uzdrowiska?
Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego od początku czerwca do uzdrowisk zaczną być kierowane osoby testowane na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Same leczenie w uzdrowiskach możliwe będzie od 15 czerwca 2020 roku. Jak poinformował portal Business Insider, Narodowy Fundusz Zdrowia planuje w tym roku przeznaczyć na leczenie Polaków w sanatoriach uzdrowiskowych blisko 800 mln zł. Kto może ubiegać się o leczenie? Jak dostać się do uzdrowiska?
Lecznictwo uzdrowiskowe to kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, która ma pomóc pacjentowi odzyskać sprawność po chorobie lub wypadku. Aby je podjąć, należy najpierw uzyskać skierowanie do sanatorium, a potem przejść cały proces kwalifikacji pacjenta. Lecznictwo uzdrowiskowe wykorzystuje lecznicze właściwości:
- naturalnych surowców leczniczych,
- klimatu oraz mikroklimatu.
- Leczeniu towarzyszą także zabiegi fizjoterapeutyczne.
Pacjent, który przebywa na leczeniu uzdrowiskowym, może bezpłatnie korzystać z badań diagnostycznych, leków i wyrobów medycznych, które są konieczne do tego leczenia.
Gdzie są uzdrowiska w województwie podlaskim?
W województwie podlaskim sanatoria uzdrowiskowe funkcjonują w 2 miasta o statusie uzdrowiskowym. Są to:
- Augustów, w którym działa placówki leczą choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, naczyń obwodowych, osteoporoza.
- Supraśl, gdzie leczy się choroby: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych.
Jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska? Kto wystawia skierowanie do sanatorium i jak je dostać? Podpowiadamy.
Jak się dostać do uzdrowiska? 10 kroków, które trzeba spełnić
Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia podanych jest 10 kroków, przez które przejść musi każdy pacjent, aby dostać się do uzdrowiska i wyjechać na leczenie NFZ. Są to kolejno:
- Uzyskanie skierowania
- Opis stanu pacjenta
- Przesłanie kopii dokumentów
- Dostarczenie skierowania do uzdrowiskach
- Rejestracja w NFZ
- Przekazanie skierowania lekarzowi specjaliście
- Listowne powiadomienie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia na leczenie
- Wyznaczenie terminu wyjazdu do sanatorium
- Powiadomienie o terminie wyjazdu
- Etap realizacji, który każdy pacjent może sprawdzić online, podając numer indywidualny w wyszukiwarce internetowej.
Szczegółowy opis wszystkich kroków znajdziesz pod tym adresem: Jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska - krok po kroku.
Jak dostać skierowanie do sanatorium NFZ?
Aby dostać skierowanie do sanatorium NFZ i wyjechać na leczenie, należy najpierw zgłosić się do lekarza rodzinnego. Ten po przeprowadzeniu wywiadu zdecyduje, czy pacjent spełnia warunki poddania się kuracji, tzn. czy potrzebne jest mu leczenie.
Od kogo skierowanie do sanatorium? Kto je wystawia?
Skierowanie do sanatorium na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Wystawiając dokument ma on obowiązek dokładnie opisać stan zdrowia pacjenta, w szczególności wyraźnie określić stopień samodzielności i samoobsługi oraz wypełnić (zaznaczając odpowiednią rubrykę) pole „Przeciwwskazania do zabiegów z udziałem naturalnych surowców leczniczych”.
Gdzie złożyć skierowanie do sanatorium?
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe może być przesłane do oddziału Funduszu przez lekarza kierującego lub przez zainteresowanego świadczeniobiorcę. Skierowanie można wysłać pocztą lub przynieść do NFZ osobiście.
Jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska? [DECYZJA, TERMIN]
Jeśli lekarz rodzinny zdecyduje, że pacjent powinien wyjechać na leczenie do uzdrowiska, wówczas rozpoczyna się proces sporządzania dokumentacji, dostarczania odpowiednich dokumentów, dostarczania ich do placówki oraz oczekiwania na decyzję i – jeśli jest pozytywna – wyznaczenie terminu przyjęcia do placówki.
Jak sprawdzić termin wyjazdu do sanatorium? [WYSZUKIWARKA ONLINE]
Gdy dostarczysz skierowanie do sanatorium i otrzymasz pisemną informacje o zakwalifikowaniu do leczenia uzdrowiskowego, czekaj na pisemne powiadomienie o terminie wyjazdu. Obecnie średni czas oczekiwania to około 2 lata.
O terminie wyjazdu zostaniesz powiadomiony listownie na minimum 14 dni przed turnusem. To na jakim etapie jest realizacja Twojego skierowania sprawdzisz używając indywidualnego numeru w wyszukiwarce online. Znajdziesz ją tutaj: https://skierowania.nfz.gov.pl/
Polecany artykuł: