Skąd się wzięła nazwa miasta Białystok? W tle legenda o puszczy i potoku

i

Autor: Jakub Sadkowski Skąd wzięła się nazwa miasta Białystok? Większość mieszkańców jest w błędzie

ciekawostki

Skąd wzięła się nazwa miasta Białystok? W tle legenda o puszczy i potoku

2024-06-25 7:47

Białystok to największe miasto i stolica województwa podlaskiego. Jednak skąd wzięła się jego nazwa? Wcale nie ma oczywistego znaczenia i spora część mieszkańców źle interpretuje jej pochodzenie. Stać ma za nią staropolska legenda o polowaniu w puszczy i słynnym potoku.

Legenda o powstaniu Białegostoku

Legenda mówi, że pewnego dnia wielki książę litewski Gedymin podczas polowania w Puszczy Bielskiej zapędził się za turem czy też jeleniem na północno-wschodni skraj puszczy do jej granicy z Mazowszem.

Miało się to wydarzyć około roku 1320. Podczas wieczornego odpoczynku nad bezimiennym strumieniem książę zwrócił szczególną uwagę na okolicę. Strumień był "czysty i wartki", w przeciwieństwie do większości innych strumieni w tej części puszczy. Ten płynął bowiem przez piaszczyste dno, a nie jakie inne rzeki - wśród torfów.

Czysty, biały stok" - powiedział książę - "można by nad nim zbudować dwór myśliwski albo i wieś założyć".

Zgodnie z książęcą wolą, wkrótce nad strumieniem wybudowano dwór, a następnie także wieś o nazwie Biały Stok.

Skąd pochodzi nazwa miasta Białystok? Wcale nie chodzi o wzniesienie

Stąd właśnie ma wywodzić się współczesna nazwa stolicy woj. podlaskiego. Pochodzi od nazwy niewielkiej rzeki, płynącej przez miasto. "Białystok" po staropolsku oznacza "czysty potok", a nie powszechnie kojarzone z nazwą wzniesienie.

Natomiast zgodnie z historycznymi zapiskami, pierwsza udokumentowana wzmianka o podwalinach Białegostoku pochodzi z 1426 roku. To wtedy wielki książę litewski Witold przekazał wieś Bielszczany Stok niejakiemu Maciejowi z Tykocina.

Z innych pism natomiast wynika, że w latach 1437-1450 ówczesny król Polski Kazimierz Jagiellończyk nadał ziemie nad rzeką Białą potomkowi zasłużonego rodu żmudzkiego - Raczce Tabutowiczowi. Osada powstała tam z kolei na przełomie XV i XVI wieku, kiedy właścicielem ziem w drodze spadku został Mikołaj Raczkowicz - wnuk Tabutowicza. Jak wynika z tych zbiorów, pierwsza wzmianka w dokumentach o nazwie Białystok pochodzi pojawiła się w 1514 roku. Była to pisemna ugoda między Mikołajem a bazylianami z Supraśla dotycząca użytkowania łąk.

Prawa miejskie od króla Jana III Sobieskiego Białystok otrzymał około roku 1692. Natomiast największy rozwój aglomeracji nastąpił w XVIII w. za czasów Branickich.

ZOBACZ PONIŻEJ: Niesamowite ciekawostki o Białymstoku. O tych faktach na temat stolicy Podlasia możesz nie mieć pojęcia!

QUIZ: Czy to dzielnica Białegostoku? Jak dobrze znasz osiedla stolicy województwa podlaskiego?

Pytanie 1 z 11
Która z tych dzielnic leży w Białymstoku?
Białystok. Młyńskie koło kręci się na Rynku Kościuszki
Listen on Spreaker.