O intensywnych pracach nad nowy przepisami i opłatami dla właścicieli aut spalinowych powiedział wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta w "Rzeczpospolitej". Na łamach dziennika zdradził on, w którym kierunku postępują prace. I te słowa brzmią szokująco dla właścicieli najpopularniejszych w ostatnim czasie właścicieli samochodów w Polsce!
Nowy podatek od samochodów spalinowych
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje zatem nad wprowadzeniem opłaty rejestracyjnej i podatku dla właścicieli pojazdów spalinowych. Aktualnie trwają rozmowy w różnych resortach, aby przyszłe opłaty i zmiany były jak najmniej dotkliwe dla portfeli Polaków. Trudno jednak o optymizm zwłaszcza po słowach wiceministra Bolesty, który zdradził, w jakim kierunku resort chciałby pójść.
Kiedy nowe podatki od właścicieli samochodów?
Najpierw jednak przekonajmy się, kiedy zmiany w prawie i podatkach miałyby wejść w życie. Wiceminister klimatu i środowiska poinformował, że opłata rejestracyjna ma wejść w życie w pierwszym kwartale 2025 roku, a podatek od posiadania auta spalinowego w 2026 roku. Dodał również, właściciele których samochodów obarczeni zostaną największych podatkiem.
Wyższe opłaty dla właścicieli tych samochodów spalinowych
Opłata mogłaby być wyliczana na podstawie norm Euro i CO2. Wiceminister Bolesta zwrócił uwagę na niepokojący trend na polskich drogach, czyli popularyzację samochodów typu SUV. Pracownik resortu klimatu i środowiska widzi w tym poważny problem i w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" zaznacza, że będzie walczył o dodatkowe opłaty dla właścicieli tych aut.
- Będę proponował dodanie jeszcze jednego elementu, mianowicie wagi. Problem z dużymi SUV-ami narasta, SUV-izacja motoryzacji to bardzo złe zjawisko. Jeśli będzie można zmusić właścicieli tych samochodów do wzięcia, przynajmniej finansowo, większej odpowiedzialności za zajmowanie większej przestrzeni, to skłaniałbym się do tego, by to zrobić - powiedział Bolesta.
Co zatem to oznacza? Nie tylko wyższe opłaty spalinowe dla właścicieli takich samochodów, ale dodatkowe utrudnienia w miastach. Np. przy wprowadzeniu dodatkowych opłat za parkowanie.