Budżet Obywatelski Białystok 2023 – ruszyło głosowanie
W poniedziałek 3 października ruszyło głosowanie na Budżet Obywatelski 2023. Potrwa ono do 17 października 2022 r. W tej edycji złożono 34 projekty o charakterze ogólnomiejskim oraz 146 osiedlowych. Co istotne, w głosowaniu decyduje liczba oddanych głosów, z tym, że przy tworzeniu listy rankingowej ważna będzie też wartość projektu. Jeśli wyczerpie się pula pieniędzy i projekt będzie zbyt drogi do realizacji, wybrany zostanie kolejny, mieszczący się w budżecie.
Łącznie zatem jest aż 180 propozycji. Które projekty wydają się najbardziej interesujące i warto na nie oddać swój głos? Sprawdziliśmy i nasze propozycje znajdziecie poniżej.
Budżet Obywatelski Białystok 2023 – najciekawsze projekty miejskie
- Wiedeński Spacerniaczek czyli Białostocki Park Młodych (utworzenie parku miejskiego w nowoczesnej formie. Park ma być miejscem spotkań, wypoczynku, studiowania oraz pracy szczególnie skierowanym do ludzi młodych).
- Letnie kino plenerowe (zorganizowanie 10 wieczornych seansów filmowych w plenerze, w okresie letnim, na różnych osiedlach. Widzom zostanie udostępnionych 150 leżaków).
- Białystok WidziMisie (ustawienie 8 figurek misiów-niedźwiadków z brązu na terenie centrum Białegostoku i okolic. Postacie misiów nawiązywałyby wyglądem i atrybutami do miejsca, w jakim by się znajdowały. Misie nosiłyby nazwę: Miś Handlarz, Miś Bojarski, Miś Król Chajanek, Miś Strażak, Miś Kinoman, Miś z marionetką, Miś Kupidyn, Miś Rzeźbiarz).
- Droga rowerowa na ul. Jurowieckiej wolna od samochodów (montaż słupków uniemożliwiających parkowanie samochodów na drogach dla pieszych i rowerów na ul. Jurowieckiej, a także montaż stojaków rowerowych i donic).
- Ogrody deszczowe - deszczówka w służbie Miasta (posadzenie roślin hydrofitowych (odpornych na zalewanie i suszę). Rośliny posadzone będą w pojemnikach lub bezpośrednio w gruncie. Pochłaniają one i oczyszczają wodę deszczową spływającą z dachu lub powierzchni nieprzepuszczalnych).
Wszystkie projekty miejskie znajdziesz TUTAJ.
Budżet Obywatelski Białystok 2023 – najlepsze projekty osiedlowe
- Niezwykłe podejście do codzienności, czyli plac zabaw przy Przedszkolu 46,
- Ścieżka rowerowa na ul. Dolistowskiej,
- Rekreacja po godzinach - sportowe osiedle Młodych,
- Słoneczny park na Leśnej Dolinie,
- Rowerowy łącznik Drewnianej i Gdańskiej z drogą rowerową na Miłosza,
- Edukacja przez rekreację - ogród doświadczalny im. Henryka Sienkiewicza,
- Otwórz książkę w Mechaniaku,
- Leśny park kieszonkowy,
- Zakup sprzętu gamingowego i symulatora jazdy do e-sportu,
- EpiGloger SP 12 - Podróż przez świat zmysłów,
- Droga rowerowa z Galerii Antoniuk do Wierzbowej,
- "Wypoczynek bez granic" strefy relaksu w ZSOMS SP 22/XIII LO,
- Salon Nowomiejski,
- Droga rowerowa z Rzemieślniczej do Jana Pawła II.
Wszystkie osiedlowe projekty i ich opisy znajdziesz TUTAJ.
Budżet obywatelski Białystok 2023 – jak głosować?
Na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego Białystok 2023 można głosować na cztery dowolne sposoby:
- na papierowych kartach do głosowania,
- m.in. w magistracie,
- w Centrum Aktywności Społecznej,
- przez internet.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl