Rozbudowa lotniska Krywlany ma pomóc stworzyć nowe miejsca pracy w Białymstoku

i

Autor: UM Białystok Rozbudowa lotniska Krywlany ma pomóc stworzyć nowe miejsca pracy w Białymstoku

Rozbudowa lotniska Krywlany ma pomóc stworzyć nowe miejsca pracy w Białymstoku

2021-03-04 14:55

Według konsultacji, które miasto Białystok przeprowadziło z mieszkańcami, brak lotniska pasażerskiego jest drugim najczęściej wymienianym problemem w stolicy województwa i regionie. Pierwszy w opinii mieszkańców stanowi niewystarczająca ilość atrakcyjnych miejsc pracy. Władze uważają, że rozwiązanie drugiego w kolejności problemu pozwoli wyeliminować pierwszy.

– Kolejne atrakcyjne miejsca pracy będą mogły powstawać, gdy Białystok pojawi się na lotniczej mapie Polski – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podczas czwartkowej konferencji prasowej. – Dziś nasze miasto i całe województwo podlaskie to rejon kraju z najgorszą dostępnością do lotniska. Jesteśmy „białą plamą” na lotniczej mapie Polski. Żeby dotrzeć do najbliższego polskiego lotniska, 80% ludności województwa podlaskiego potrzebuje ponad dwóch godzin. Nigdzie w kraju nie jest tak źle. Lotnisko Krywlany jest jedyną szansą, aby to zmienić. Musimy tę szansę wykorzystać.

Czytaj też: Wycinka drzew na Krywlanach. Polska 2050 wystapiła do urzędu miejskiego o raport

Jak podaje białostocki magistrat, konsultacje społeczne przeprowadzone w ramach prac nad Strategią rozwoju Miasta Białegostoku do 2030 roku pokazały, że białostoczanie potrzebują lotniska. Mieszkańcy uważają, że do najważniejszych problemów miasta należą:

  • niewystarczająca liczba atrakcyjnych miejsc pracy (406 odpowiedzi, 16,18%),
  • brak lotniska pasażerskiego (300 odpowiedzi, 11,95%).

Rozwój lotniska i połączeń lotniczych był 118 razy (9,04%) wymieniany wśród najważniejszych aspektów rozwoju Białegostoku do 2030 r. Według opinii mieszkańców lotnisko to jedna z trzech kluczowych inwestycji w naszym mieście – 275 odpowiedzi (9,98%).

Lotnisko w Katowicach rośnie w oczach. Jak idą prace?

Lotnisko Krywlany ma pomóc stworzyć nowe miejsca pracy

Jak przekazała nam Agnieszka Błachowska z białostockiego magistratu, ze względu na perspektywy rozwoju lotniska dalsze blokowanie (kolejnymi odwołaniami i zaskarżeniami) pasa startowego Lotniska Krywlany oznacza olbrzymie starty dla Białegostoku i jego mieszkańców. To hamowanie możliwości rozwoju nowoczesnych, dobrze płatnych miejsc pracy, opóźnianie uruchomienia lotów z Białegostoku do innych miast Polski i świata, wydłużenie procedury, która musi zakończyć się usunięciem przeszkód lotniczych.

W lutym 2019 r. właśnie w ULC rozpoczęło się postępowanie w sprawie usunięcia naturalnych przeszkód lotniczych w okolicy Krywlan. Jednak w kwietniu 2019 r. – ze względu na zmianę prawa lotniczego – ULC przekazał do Urzędu Miejskiego w Białymstoku dokumentację do dalszego procedowania. 31 sierpnia 2020 r. Departament Ochrony Środowiska wydał decyzję – precyzyjnie wskazał około 15 tys. drzew spośród ponad 40 tys. 15 października 2020 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło tę decyzję. 24 grudnia 2020 r. Urząd Miejski w Białymstoku wydał poprawioną decyzję. A w lutym 2021 r. SKO podtrzymało decyzję Urzędu Miejskiego dotyczącą usunięcia przeszkód lotniczych. Strony postępowania mogą tę decyzję zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sadu Administracyjnego. Takie postępowanie blokuje jednak rozwój Lotniska Krywlany przynajmniej na dwa lata.

Utwardzony pas startowy o długości 1350 m i szerokości 30 m powstał na Krywlanach w 2018 roku. Wciąż jednak nie można go w pełni wykorzystać, ponieważ start i lądowanie samolotów utrudniają rosnące w pobliżu drzewa.