Unia Europejska jest największym producentem, konsumentem i eksporterem oliwy na świecie. W krajach członkowskich powstaje rocznie około dwóch ton tego produktu.
Jest to niezwykle zdrowy składnik diety, nazywany "płynnym złotem" i wytwarzany przez ludzi od tysięcy lat. Często w sklepie chcemy zatem kupić oliwę najlepszej jakości. W tym celu wybieramy atrakcyjne opakowania, z zagranicznymi napisami. Okazuje się jednak, że możemy paść ofiarą oszustwa.
Wszystko za sprawą europejskiej "agromafii". Fałszowanie oliwy stało się powszechną praktyką, w którą zaangażowana jest mafia. W Hiszpanii i Włoszech zatrzymuje się dziesiątki tys. litrów podrabianej oliwy. W butelce zamiast produktu extra virgin, możemy trafić na mieszankę olejów roślinnych zabarwionych chlorofilem.
Rodzaje oliwy. Jak rozróżnić oliwę? Cechy charakterystyczne
Oliwy extra virgin i virgin pozyskuje się bezpośrednio z oliwek, z pierwszego tłoczenia. Wyłącznie poprzez procesy mechaniczne. Te oleje posiadają różnorodne tzw. cechy organoleptyczne, czyli smak, kolor czy zapach. Te zależą od kilku czynników, m.in. gatunku drzewa, rodzaju gleby, warunków klimatycznych i daty zbioru.
Wyróżnia się takie rodzaje oliwy, jak:
- oliwa extra virgin - nie ma organoleptycznych wad. Charakteryzuje się owocowym smakiem (kwasowość nie może przekraczać 0,8 proc.)
- oliwa virgin - może posiadać niewielkie organoleptyczne wady (kwasowość nie może przekraczać 2 proc.)
- mieszanka rafinowanej oliwy oraz oliwy z pierwszego tłoczenia - (kwasowość wynosi maksymalnie 1 proc.)
- rafinowana oliwa z wytłoczyn z oliwek - surowa oliwa z masy pozostałej po uzyskaniu oliwy (kwasowość wynosi maksymalnie 1 proc.)
Jak wyróżnić dobrą oliwę? Ważny jest smak i zapach
- Żeby spróbować oliwy, wlewamy ją do szklanego naczynia i najpierw przez chwilę trzymamy je w dłoni, delikatnie ogrzewając od spodu. Wtedy tłuszcz zaczyna wydzielać swoje aromaty. Wąchamy, bierzemy do ust, siorbiemy, czyli nabieramy powietrza rozprowadzając oliwę po całej jamie ustnej, no i połykamy. To, co powinniśmy czuć od samego początku, to świeży zapach i smak. To może być aromat migdałów, świeżo skoszonej trawy albo na przykład młodej gałązki pomidora - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl Kamil Tarnowski, oliwny sommelier.
- To, co powinno wzbudzić nasze podejrzenia, to mocna gorycz, której nie możemy później pozbyć się z ust. Dobra oliwa będzie gorzka, ale jeśli ten smak dominuje, to coś jest nie tak - wyjaśnia.
Równie ważny jest zapach oliwy.- Jeśli czujemy świeżość, to już jest dobrze. Bo to jest zapach, który unosi się w tłoczni zaraz po rozpoczęciu prac - podkreśla cytowany przez tvn24.pl Pietro Petroni, właściciel gaju oliwnego z Apulii. - Jeżeli nie czujemy nic, a co gorsza, jakiś nieprzyjemny zapach, to nie ma sensu już tej oliwy kosztować. Dobra oliwa będzie odrobinę gorzka i pikantna, bo to wynika z zawartości polifenoli - dodaje.
Jak odróżnić oliwę extra virgin od podróbki? Zwróć uwagę na butelkę
Na etykiecie butelki z prawdziwą oliwą extra virgin powinno znajdować się także kilka kluczowych informacji.
Chodzi między innymi o certyfikaty jakości, takie jak np.: "Denominazione di Origine Protetta" ("Chroniona Nazwa Pochodzenia"). Dodatkowo na niektórych opakowaniach znajdziemy kod QR z podpisem "BlockTac". Po zeskanowaniu kodu, możemy sprawdzić, czy butelka jest zarejestrowana w łańcuchu bloków i czy jest w związku z tym oryginalna.
Na prawdziwej oliwie extra virgin musi też być napisane skąd pochodzi i jakie jest jej miejsce produkcji.
Ponadto, na butelce z dobrą oliwa powinna się znajdować także data zbioru owoców. To ważne w kontekście daty ważności. Oliwę najlepiej bowiem spożyć do roku, maksymalnie dwóch, od jej produkcji. Zbiory oliwek zaczynają się w momencie kiedy owoce zaczynają nabierać koloru, czyli jesienią - od września do listopada.