Raport dotyczący mieszkań komunalnych w Polsce. Jak długo czeka się na mieszkanie w Podlaskiem?

i

Autor: Jakub Sadkowski Ile czeka się na mieszkanie komunalne na Podlasiu? W Podlaskiem najmniej mieszkań z całej Polski

nieruchomości

Raport dotyczący mieszkań komunalnych w Polsce. Jak długo czeka się na mieszkanie w Podlaskiem?

2024-12-13 12:32

Raport o mieszkaniach w gminach został przygotowany przez Lewicę na podstawie danych od ponad 2 tysięcy jednostek samorządowych. Ciekawe statystyki dotyczą województwa podlaskiego. Ile czasu czeka się na mieszkanie komunalne na Podlasiu i ile takich mieszkań znajdziemy w tym regionie? Podlaskie w jednym zestawieniu wypadło najlepiej, a w drugim najgorzej.

Raport dotyczący mieszkań komunalnych przygotowali politycy z Młodej Lewicy. Poprosili oni polskie gminy o udostępnienie danych odnośnie zasobu mieszkaniowego i związanych z nim planów.

Zapytano między innymi o liczbę posiadanych mieszkań w zasobach poszczególnych gmin, średni czas oczekiwania na przyznanie lokalu, ile mieszkań wybudowano lub pozyskano w ciągu pięciu lat oraz ile sprzedano. W tych samych kategoriach zainteresowano się także planami na przyszłość w polskich samorządach.

Na podstawie informacji od ponad 2 tysięcy gmin powstała baza danych, pokazująca, jak wygląda sytuacja w skali całego kraju, ale także w przekroju pojedynczych samorządów i całych województw.

W Podlaskiem najmniej mieszkań komunalnych

Ankietowane gminy mają łącznie w zasobach 723 tys. mieszkań. Najwięcej jest ich na:

  1. Śląsku - 135 tys.,
  2. Mazowszu - 115 tys.,
  3. Dolnym Śląsku - 93 tys.

Po przeciwnej stronie tej szali znalazły się województwa ze ściany wschodniej. Najgorzej w tym zestawieniu wypadło województwo podlaskie.

Na Podlasiu mamy 9,5 tysiąca mieszkań, czyli najmniej w Polsce. Następne jest Podkarpacie, z ok. 19 tys. mieszkań.

Analizując te dane, można zauważyć wyraźną przewagę najbardziej zurbanizowanych terenów. Widać to również po przeliczeniu liczby mieszkańców na jedno mieszkanie. W województwach na Wschodzie Polski, na jedno gminne mieszkanie przypada ponad 100 mieszkańców. Na Zachodzie Polski jest to natomiast ponad 30 mieszkańców.

Białystok Radio ESKA Google News

Ogromny deficyt. Dwa razy mniej mieszkań

Jak wynika z danych raportu, w ciągu ostatnich pięciu lat polskie gminy pozyskały lub wybudowały niespełna 30 tys. mieszkań. Sprzedano ich jednak niemal dwa razy więcej, bo prawie 58 tys. Jest to zatem spory deficyt w skali kraju.

Większość gmin (1500) nie pozyskała w ciągu ostatnich pięciu lat żadnego mieszkania.

- Ponad 400 z nich to gminy miejskie lub miejsko-wiejskie, czyli miasta i miasteczka, którym powinno zależeć na zatrzymywaniu mieszkańców, a dziś mieszkańcy są zdani tam jedynie na ofertę deweloperów czy budowę własnym sumptem - podkreśla Mateusz Orzechowski, wiceprzewodniczący Lewicy i jeden ze współautorów raportu, cytowany przez money.pl.

Czas oczekiwania na mieszkanie najkrótszy w Podlaskiem

Według zebranych danych średni czas oczekiwania na mieszkanie z gminnego zasobu wynosi w Polsce ponad dwa lata i dziewięć miesięcy. Najdłużej trzeba poczekać na mieszkanie w północno i północno-zachodniej Polsce, czyli w tych województwach:

  1. kujawsko-pomorskie - ponad pięć lat i dwa miesiące,
  2. pomorskie - cztery lata i niemal dwa miesiące,
  3. zachodniopomorskie - cztery lata.

W tym zestawieniu Podlasie wypada najlepiej. W woj. podlaskim najkrócej czeka się na mieszkanie. Czas oczekiwania to dziewięć miesięcy. Dalej są Mazowsze i Opolszczyzna, gdzie czeka się na mieszkanie prawie dwa lata.

Co ciekawe w Polsce znajdziemy takie gminy, w których czas oczekiwania na mieszkanie komunalne to 10 lat.

QUIZ: Czy to miasto leży w Podlaskiem? Jak dobrze znacie miejscowości Podlasia?
Pytanie 1 z 10
Które z poniższych miast stanowi część woj. podlaskiego?

Na Podlasiu najmniej mieszkań komunalnych. Plany na przyszłość nie są obiecujące

To jednak koniec dobrych wieści z woj. podlaskiego. W kolejnych zestawieniach region północno-wschodniej Polski znowu wypada najgorzej.

Mowa o deklaracjach dotyczących inwestycyjnych planów samorządów. W ciągu kolejnych pięciu lat gminy zamierzają wybudować 41,7 tys. mieszkań. W czołówce znalazły się:

  1. Mazowsze - 4,3 tys. mieszkań,
  2. Śląsk - 6,8 tys. mieszkań,
  3. Dolny Śląsk - prawie 4 tys. mieszkań.

Na końcu stawki są województwa podlaskie i lubelskie. Ma tam powstać po ok. 1000 mieszkań w zasobie gmin.

ZOBACZ PONIŻEJ: Gdzie powstają nowe budynki w Białymstoku? Zobacz te bloki w budowie

GNIEW Polaków! Muszę mieszkać z MAMĄ. Mieszkania drogie w KOSMOS, tylko dla ELITY! | Komentery