Ogólnopolski protest rolników w Podlaskiem. Blokada w Turośni Dolnej
Ogólnopolski protest rolników rozpoczął się o godzinie 10:00 w piątek (9 lutego). Manifestujący blokują drogi i autostrady także w województwie podlaskim. Organizatorem protestu jest Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność". Strajk ma potrwać 30 dni, a utrudnień w piątek należy się spodziewać do ok. godziny 15-16.
Tak samo jak w całej Polsce, protest w Turośni Dolnej rozpoczął się o godz. 10:00. Tuż obok miejscowości, na drodze wojewódzkiej nr 682 zebrało się kilkadziesiąt ciągników. Szacunki policji mówią o 80 maszynach i około 100 uczestnikach.
Centralny punkt manifestacji znajduje się na jednym z rond DW 682 w pobliżu Turośni. Zablokowane są drogi w kierunki Łap, Suraża, Turośni Dolnej i Turośni Kościelnej. Kilkanaście ciągników wyruszyło również w kierunku Białegostoku. Protestujący w przyjaznej atmosferze i przy głośnym dźwięku klaksonów sprzeciwiają się unijnej polityce. W szczególności Zielonemu Ładowi, unijnym "ekoschematom" i imporcie żywności z Ukrainy.
W galerii poniżej zobaczycie, jak przebiega strajk w Turośni Dolnej oraz w innych lokalizacjach na Podlasiu, m.in w Białymstoku. Poniżej przedstawiamy także szczegółowe informacje dotyczące wszystkich piątkowych protestów i związanych z tym utrudnień.
Protest rolników w Podlaskiem. Blokady i utrudnienia na drogach
Rolnicy w ramach protestu blokują drogi w całym województwie podlaskim. Poniżej przedstawiamy informacje przekazane przez podlaską policję. Dotyczą one m.in. utrudnień na drogach. Należy pamiętać, że sytuacja jest mobilna, a strajkujący cały czas się przemieszczają. Protesty mają potrwać w piątek do godz. 15-16. Szacunkowa liczba osób biorących udział w zgromadzeniach podana przez organizatorów to ponad 2000.
Gdzie protestują rolnicy w Podlaskiem:
- Białystok - trasa ciągników na ul. Mickiewicza: Aleja Niepodległości, Paderewskiego, wiadukt, Ciołkowskiego i Mickiewicza pod Urząd Wojewódzki Po zakończonym proteście powrót maszyn rolniczych dokładnie tymi samymi drogami w przeciwnym kierunku.
- 12 pojazdów wyjechało z Turośni Dolnej i kierują się w stronę Białegostoku.
- Ruszyła kolumna ciągników w ilości około 80 sztuk z Wysokiego Mazowieckiego w kierunku Zambrowa dk66.
- Wyjechała kolumna ciągników w kierunku Augustowa. 250 pojazdów. Pokonują trasę wojska Polskiego, Chreptowicza, 3-go maja, Rynek Zygmunta Augusta, Wojska Polskiego powrót na plac przy drodze wojewódzkiej 665. 2 przyjazdy z 30 minutową przerwą.
- Białystok - ul. Mickiewicza - ok. 50 ciągników.
- Wojszki dk 19 - 50 pojazdów oraz 50 uczestników, droga zablokowana, objazdy samochody osobowe przez Doktorce i Suraż, ciężarowe stoją.
- Jeżewo - 100 ciągników i 150 osób, droga zablokowana rondo na Łomżę, objazdy na Tykocin.
- Zabłudów - zablokowana droga przed rondem, wjazd od Hajnowki, 30 osób i 9 ciągników, objazd na Michalowo.
- Turośń Kościelna - 80 pojazdów i osób 100, objazd Stoczki, Borowskie Skórki i Turośń Kościelna przez Markowszczyzne.
- DK8 przy Suchowoli zablokowana. W Suchowoli około 200 ciągników i 30 innych pojazdów.
- Marianowo gmina Piątnica dk61 - w chwili obecnej około 250 ciągników i około 300 osób. Blokowana droga na wysokości szkoły rolniczej w Marianowie. Pojazdy ciężarowe z drogi ekspresowej kierowane są na MOP w Chomentowie, nie ma możliwości objazdów. Osobowe lokalnymi drogami.
- Blokada dk65 z 671 na skrzyżowaniu w Knyszynie - 24 ciągniki. Objazd przez Knyszyn
- Blokada na DK 19 - Piotrowo Krzywokoły w gminie Boćki. Orientacyjnie 150 ciągników.
- Blokada drogi w Brańsku na DK 66 - skrzyżowanie ulic Bielska i Armii Krajowej. Orientacyjnie 110 pojazdów i 150 osób.
- Sokoły - skrzyżowanie W671 i W678. W chwili obecnej około 90 ciągników. Objazdy lokalnymi drogami.
- Blokada wiaduktu Kołaki Kościelne - ponad 100 ciągników oraz pojazdy osobowe.
Dlaczego protestują rolnicy w Polsce? Mapa utrudnień na Podlasiu
Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru, jak ogłosić strajk generalny. Nie ma zgody na wdrażanie "Europejskiego Zielonego Ładu", unijnej strategii "od pola do stołu" i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski, musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku – czytamy w stanowisku NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".
Szczegółową mapę protestów w całej Polsce i w woj. podlaskim znajdziecie tutaj.