Powrót do szkół: Dzieci zarażają koronawirusem silniej niż dorośli! Szokujące wyniki badań

i

Autor: pixabay Powrót do szkół: Dzieci zarażają koronawirusem silniej niż dorośli! Szokujące wyniki badań

Powrót do szkół: Dzieci zarażają koronawirusem silniej niż dorośli! Szokujące wyniki badań

2020-08-27 9:47

Koronawirus a powrót do szkoły. Oficjalnie potwierdzono, że dzieci wrócą do szkół 1 września, zaraz po wakacjach 2020. Tymczasem wyniki badań amerykańskich naukowców mówią jasno, że to właśnie najmłodsi mogą zarażać koronawirusem Sars-CoV-2 w dużo większym stopniu niż dorośli. Czy oznacza to, że już jesienią spodziewać się możemy jeszcze większej niż wiosną epidemii?

Spis treści

  1. Koronawirus a powrót do szkół. Dzieci zarażają silniej niż dorośli
  2. Jak przebiegały badania?
  3. Powrót do szkoły 1 września po wakacjach 2020 to zły pomysł?
  4. Koronawirus: Jak będą wyglądały zajęcia w szkołach?
Podkarpackie szkoły przygotowują się na przyjęcie uczniów

Koronawirus a powrót do szkół. Dzieci zarażają silniej niż dorośli

Wyniki badań amerykańskich naukowców opublikowane w Journal of Pediatrics pokazują szokujące fakty, jeśli spojrzeć na to, że od 1 września wszystkie dzieci mają wrócić do szkół. Specjaliści wykazali, że w organizmach najmłodszych koronawirus jest „silniejszy” ze względu o wiele większy poziom wiremii.

Zobacz też: Powrót do szkół. Czy maseczki z szkołach będą obowiązkowe? Jest decyzja rządu

Wiremia to stan definiowany jako obecność mogących się namnażać w organizmie wirusów. Do nich właśnie należy Sars-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19. Większy poziom wiremii wskazuje, że dzieci w większym stopniu przyczyniają się do roznoszenia koronawirusa. 

Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Fast food z obrazka to:
Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia

Jak przebiegały badania?

Eksperyment przeprowadzono na 192 pacjentach Massechusetts General Hospital of Boston. Średnia wieku wynosiła u nich 10 lat – najmłodszy pacjent miał rok, a najstarszy 22 lata. Osoby z pozytywnym wynikiem testu na zakażenie koronawirusem mieli znacznie wyższy ładunek wirusa w wymazach niż dorośli pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Objawy zakażenia wykazywała połowa zakażonym pacjentów. Te, które już występowały, były natomiast łagodne. Amerykańscy naukowcy w ten sposób wskazują, że pomiar temperatury jako wykrywanie zakażenia, może być błędnym założeniem.

Dr Alessio Fasano, jeden z autorów badań skomentował, że dzieci są podatne na koronawirusa w takim samym stopniu jak osoby dorosłe. W dodatku u 10% zakażonych dzieci rozwinął się MIS-C: pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny. To poważny stan zapalny narządów wewnętrznych prowadzący do ich niewydolności.

Pełna treść badań naukowców z USA dostępna jest tutaj: Pediatric SARS-CoV-2: Clinical Presentation, Infectivity, and Immune Responses

Powrót do szkoły 1 września po wakacjach 2020 to zły pomysł?

Powrót dzieci do szkół po wakacjach, od 1 września, może być zagrożeniem nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli. Specjaliści z USA wskazują, że w obliczu wyników badań placówki powinny skupić się przede wszystkim na minimalizowaniu ryzyka zakażenia. Chronią przed nim zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek oraz inne formy izolacji.

W rozmowie z „Kurierem Porannym” prof. Ryszard Rutkowski wyraził nieco odmienne zdanie: W świetle tej wiedzy, która mam, dzieci są bezpieczne. Jeśli nie mają towarzyszących ciężkich chorób, np. białaczki, to nie powinniśmy się obawiać. Dzieci powinny chodzić do szkoły i żyć normalnie.

Profesor wskazał również, że najbardziej niepokoi go nie zagrożenie koronawirusem, ale strach, który kieruje rodzicami i często bywa przenoszony na dzieci.

Koronawirus: Jak będą wyglądały zajęcia w szkołach?

Przypomnijmy, że minister edukacji Dariusz Piontkowski zapewnił, że po wakacjach 2020, 1 września, dzieci wrócą do szkół. Większość placówek pracować będzie normalnie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wyznaczonych przez sanepid i ministerstwo zdrowia. Dopuszczalne są 3 warianty nauczania.

Więcej dowiesz się tutaj: Jak będą wyglądały zajęcia i rok szkolny 2020/2021?