Spis treści
- Czy noszenie maseczek może być groźne dla zdrowia?
- Jak długo można nosić jedną maseczkę?
- Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną?
Czy noszenie maseczek może być groźne dla zdrowia?
Maseczki ochronne to od początku pandemii temat, który wzbudzał i dalej wzbudza wiele kontrowersji. Zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej wciąż pozostaje obowiązkowe. Niektórzy buntują się przeciwko niemu, mówiąc m.in., że w żaden sposób nie chroni przed zakażeniem koronawirusem. Jednym z argumentów jest również twierdzenie, że długotrwałe zakrywanie ust i nosa maseczką może przyczyniać się do grzybicy płuc.
Zobacz też: Maseczki będziemy nosić TAKŻE W DOMU?! Opublikowano nowe zalecenia
W tej ostatniej kwestii specjaliści jednak studzą emocje i uspokajają, że te mity o grzybicy płuc w wyniku zasłaniania dolnej części twarzy można włożyć między bajki. Czy noszenie maseczki ochronnej faktycznie może czymś grozić? Okazuje się, że tak, jeśli popełnimy jeden poważny błąd:
- Noszenie brudnej maseczki nie spowoduje grzybicy płuc, ale może wywołać różne choroby kontaktowe w obrębie jamy ustnej, zwłaszcza na skórze ust – powiedział portalowi WP dr Tomasz Dzieciątkowski. - Od naszego oddechu pod maseczką zbiera się wilgoć, która może sprzyjać wystąpieniu zmian skórnych. Mogą one się objawić w postaci trądziku czy zakażenia gronkowcem - wyjaśnia ekspert.
Jak długo można nosić jedną maseczkę?
Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju maseczkę ochronną posiadamy. Te jednorazowe, jak wskazuje sama nazwa, powinno się zakładać raz i nosić maksymalnie przez kilka godzin. Podobny czas obowiązuje maseczki bawełniane, jednak te możemy już wyprać i założyć ponownie. Maseczki jednorazowe należy natomiast zutylizować.
Wyższy mandat za brak maseczki. Znacznie drożej niż 500 zł. Sprawdź, ile może wynieść
Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną?
Zgodnie z zaleceniami lekarzy maseczkę ochronną powinno się zakładać tak, by starannie zakrywała dolną część twarzy – usta i nos. Przed jej nałożeniem dokładnie myjemy ręce mydłem i ciepłą wodą lub dezynfekujemy odpowiednim środkiem.
Maseczka powinna przylegać do twarzy, a podczas noszenia nie dotykamy jej rękami, aby nie przenosić na materiał bakterii lub wirusów. W przeciwnym razie dostaną się one do organizmu przez błony śluzowe w jamy ustnej lub nosa. Zasada niedotykania maseczki obowiązuje również w przypadku jej ściągania z twarzy.